Banánpuncs



Hozzávalók 4-5 személyre, 2,5 dl-es csészével mérve:
3 banán
1 csésze kókusztejszín
2 csésze kókusztej
1/2 csésze rum
1/4 csésze krémlikőr


A megpucolt banánt felkarikázzuk, konyhai robotgép tartályába tesszük a tejszínnel, a tejjel és a kétféle alkohollal együtt. A fedelet rátéve és lezárva, 2-es fokozaton krémesre turmixoljuk. Lábasba öntjük, és kevergetve, lassan megmelegítjük, de nem forraljuk. Azonnal poharakba töltjük, és forrón tálaljuk.


A receptet a Russell Hobbs támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. decemberi számában.

Áfonyás banánkrém



Hozzávalók 6 pohárhoz:
4 banán
1 kis pohár (180 g) görög joghurt
2 dl habtejszín (30%-os)
10 dkg áfonyadzsem
1 csomag (10 g) zselatinpor
2 dl narancslé (100%-os)
a díszítéshez:
édes tejszínhab
citromfűlevél


A megpucolt banánt felkarikázzuk, konyhai robotgép turmix tartályába tesszük. Hozzáadjuk a joghurtot, a tejszínt, a dzsemet, és a sebességszabályozót 2-es fokozatra állítva egyneművé turmixoljuk. A zselatint elkeverjük a narancslével, felforrósítjuk, de nem forraljuk, majd hideg vízfürdőn langyosra hűtjük. Ezután a tartály fedelén lévő mérőpoharat eltávolítva, a lyukon keresztül a banános turmixhoz öntjük, miközben továbbra is 2-es fokozaton járatjuk a gépet. Miután egynemű lett, a krémet a poharakba adagoljuk. 4-5 órán keresztül hűtőben dermesztjük. Tálalás előtt citromfűlevéllel és tejszínhabbal díszítjük.


A receptet a Russell Hobbs támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. novemberi számában.

Gyümölcsös túrópuding



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók 9 db 200 ml-es pudingformához:
a gyümölcsös réteghez:
1   c s o m a g   ( 1 0 0   g )   g y ü m ö l c s k o c s o n y a p o r
3 0 0   m l   v í z
1 5 0   g   b o g y ó s   g y ü m ö l c s   ( t i s z t í t v a   m é r v e )
a túrós réteghez:
3 5 0   m l   t e j s z í n
1   c s o m a g   ( 1 0   g )   h a b f i x á l ó
8 0   g   v a j
1 2 0   g   n y í r f a p o r c u k o r
2   t o j á s s á r g á j a
5 0 0   g   t ú r ó
1   c i t r o m
1   c s o m a g   ( 2 0   g )   z s e l a t i n p o r
1 0 0   m l   v í z
a díszítéshez:
k ó k u s z r e s z e l é k
g y ü m ö l c s
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

A vízből és a gyümölcskocsonyaporból a csomagolásán lévő utasítás szerint zselét készítünk, melegítés közben hozzáadjuk a megtisztított gyümölcsöt is. Miután elkészült, néhányszor átkeverjük, és elosztjuk a vízzel kiöblített pudingformákban – szobahőmérsékleten hűlni és dermedni hagyjuk.
Konyhai robotgép krémfelverő betétjét használva kemény habbá verjük a tejszínt, a habfixálót is beledolgozva. A kész habot tálba szedjük, a betétet a keverőlapátra cseréljük (a tartályt nem kell közben elmosogatni), és először 2-es, majd 3-as fokozaton krémesre dolgozzuk a feldarabolt vajat, a porcukrot és a tojássárgáját. Beletesszük a morzsolt túrót és a citrom lereszelt héját is, készre kevertetjük, tálba öntjük. A zselatint a csomagolásán található utasítás szerint feloldjuk a vízben, folytonos keverés mellett a túrós krémhez adjuk, majd a masszába forgatjuk a tejszínhabot is. A formákban megdermedt gyümölcskocsonya tetejére kanalazzuk, elsimítjuk, és néhány órára hűtőbe tesszük. Tálalás előtt a pudingokat kifordítjuk a formákból (ha szükséges, előtte késsel óvatosan meg is lazíthatjuk a széleknél), a tetejüket pedig kókuszreszelékkel és friss gyümölccsel díszítjük.


A receptet a Russell Hobbs támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. decemberi számában.

Sajtos-diós-morzsás hal



Hozzávalók:
1 kg halfilé (pl. tőkehal, hekk)

frissen őrölt fekete bors
liszt
kevés olaj
10 dkg trappista sajt
10 dkg darált dió
5 evőkanál tejszín
3 evőkanál száraz fehérbor
durva szemű zsemlemorzsa



A halat tenyérnyi szeletekre vágjuk, sózzuk, borsozzuk, lisztbe forgatjuk, és olajjal enyhén kikent tepsibe sorakoztatjuk. A sajtot nagy lyukú reszelőn lereszeljük, elkeverjük a dióval, a tejszínnel és a borral. A masszát a halszeletekre halmozzuk, kanál fejével elegyengetjük, végül megszórjuk morzsával. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 45 perc alatt szép pirosra sütjük. Burgonyapürével és birsalmakompóttal tálaljuk.


A receptet megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. decemberi számában.

Gesztenyés-diós-meggyes rétes



Hozzávalók 4 rúdhoz:
30 dkg gesztenyepüré
10 dkg zsemlemorzsa
10 dkg darált dió
1 üveg (580 ml) meggybefőtt
2 csomag 6 lapos réteslap
olvasztott zsír
a tetejére:
porcukor


A felengedett gesztenyét burgonyanyomón áttörjük, elkeverjük a dióval és a zsemlemorzsával. A meggyet leszűrjük, és késes aprítóval durvára daraboljuk.
3 réteslapot egymásra rétegezzünk úgy, hogy közben mindegyiket megkenjük olvasztott zsírral. A legfelső lapot megszórjuk előbb a gesztenyés töltelék, majd a meggy 1/4-ével. Feltekerjük, sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Ugyanígy járunk el a többi réteslappal és töltelékkel, így 4 rudat kapunk. A tetejüket is megkenjük olvasztott zsírral. Előmelegített, 180-190 fokos sütőben aranybarnára sütjük. Miután langyosra hűlt a rétes, ferde szeletekre vágjuk, és porcukorral meghintve kínáljuk.


A receptet a Maroni támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. decemberi számában.

Babapiskótás-mazsolás gesztenyetorta



Hozzávalók 26 cm-es tortaformához:
5 dkg mazsola
1/2 dl rum + kevés a piskóta áztatásához
10 dkg vaj
50 dkg gesztenyemassza
2–3 dl tej
kb. 40 dkg babapiskóta
a díszítéshez:
4 dl tejszín
2 teáskanál vaníliás cukor
1 csomag (10 g) habfixáló
5 dkg gesztenyepüré


A torta készítését megelőző este a mazsolát a rumba áztatjuk. Másnap kihabosítjuk a vajat, hozzákeverjük a felengedett és áttört gesztenyét, valamint a mazsolát a rummal együtt. A tortaformába rakunk 1 sor rumos tejbe áztatott babapiskótát. Ráhalmozzuk a krém felét, kanál fejével elegyengetjük úgy, hogy a résekbe is jusson. Újabb sor áztatott piskóta, majd a krém másik fele következik, végül az egészet 1 réteg piskótával zárjuk le. Folpakkal letakarva 1 éjszakára hűtőbe tesszük.
Másnap – az oldalánál késsel körben meglazítva – lepattintjuk a tortáról a karimát. A tejszínt kemény habbá verjük a cukorral és a habfixálóval. A felével bevonjuk, a másik felét csillagcsöves habzsákba töltve díszítjük a süteményt. A tetejét áttört gesztenyével hintjük meg.


A receptet a Maroni támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. decemberi számában.

Fűszeres linzer



Hozzávalók kb. 19×28 cm-es tepsihez:
a tésztához:
3 0 0   g   l i s z t
1   c s o m a g   ( 1 2   g )   s ü t ő p o r
2 5 0   g   p o r c u k o r
3 0 0   g   v a j
3 0 0   g   d a r á l t   d i ó
1   k á v é s k a n á l   ő r ö l t   f a h é j
1   k á v é s k a n á l   ő r ö l t   s z e g f ű s z e g
1   t o j á s
a töltelékhez:
s á r g a b a r a c k l e k v á r
a tetejére:
1 0 0   g   é t c s o k o l á d é
1   e v ő k a n á l   o l a j


A sütőporral elvegyített lisztet és a porcukrot nagyobb tálba szitáljuk. Nagy részét késes aprító edényébe szórjuk, beledaraboljuk a vajat, és a géppel morzsásra dolgoztatjuk. Visszaöntjük a tálba, majd a fűszerekkel összeforgatott dió és a tojás hozzáadásával egyneművé gyúrjuk. A felét lisztezett felületen a sütőlap méretére nyújtjuk, a sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, és kézzel a tepsi méretére nyomkodjuk. Megkenjük lekvárral, majd a másik tésztacipót is méretre nyújtjuk, és a lekváros tésztára helyezzük. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 55 perc alatt aranybarnára sütjük, és hagyjuk teljesen kihűlni. A csokoládét az olajjal mikrohullámú sütőben vagy forró vízgőz fölött megolvasztjuk, kb. 3/4-ével bevonjuk a süteményt. Miután kissé megdermedt, a megmaradt, újramelegített csokoládét rácsorgatjuk, tetszőleges mintázatban. A máz teljes dermedése után szeletekre vágva tálaljuk. Készíthetjük úgy is, hogy a megsült, kihűlt tésztából tetszőleges formákat szúrunk ki, és a tetejüket porcukorral meghintve kínáljuk – a szaggatáskor leeső tésztadarabokból kevés lekvár hozzáadásával golyókat készíthetünk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. novemberi számában.

Citromos-fűszeres golyó



Hozzávalók kb. 35 db-hoz:
2 evőkanál méz
4 evőkanál barna nádcukor
2 citrom
1 teáskanál vaníliás cukor
20 dkg darált dió
1 kávéskanál őrölt fahéj
1 kávéskanál őrölt szegfűszeg
a forgatáshoz:
cukrozatlan kakaópor


Az egyik citrom héját lereszeljük, félretesszük. A mézet, a cukrot és a citromok kifacsart levét összeforraljuk. Hozzáadjuk a fűszerekkel összeforgatott diót, és 1-2 percig kis lángon tovább főzzük. A tűzről levéve belekeverjük a félretett citromhéjat és a vaníliás cukrot. A langyosra hűlt masszából nedves kézzel kb. 1 dkg-os golyókat formázunk. Miután teljesen kihűltek, megforgatjuk mindet kakaóporban, és jól lehűtve kínáljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. novemberi számában.

Ánizsos köménylikőr



Hozzávalók:
2 dkg fekete köménymag
3 dkg ánizsmag
5 dl vodka
40 dkg cukor
2 l víz


A köményt és az ánizsmagot mozsárban összetörjük, zárható üvegbe töltjük, és felöntjük a vodkával. A keveréket 10 napig áztatjuk, közben naponta felrázzuk. Az érési idő leteltével az alkoholt leszűrjük. A cukorból a vízzel szirupot főzünk, és amikor langyosra hűlt, összekeverjük a szesszel. Eldobható papír teafilteren keresztül üvegekbe szűrjük – így az apróbb szemcséktől is megtisztítjuk –, és még néhány napig érleljük.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. áprilisi számában.