Somlói galuska



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók:
a tésztához:
6   t o j á s
1 7 0   g   c u k o r
s ó
1 2   g   s ü t ő p o r
1 3 0   g   l i s z t
3 0   g   d a r á l t   d i ó
2 0   g   c u k r o z a t l a n   k a k a ó p o r
a sziruphoz:
2 5 0   m l   v í z
1 0 0   g   c u k o r
7 0   g   m a z s o l a
5 0   m l   r u m
a csokoládéöntethez:
5 0   g   c u k o r
5 0   g   c u k r o z a t l a n   k a k a ó p o r
2 5   g   v a j
2 5   m l   r u m
2 0 0   m l   v í z
a vaníliakrémhez:
5   t o j á s
8 0   g   c u k o r
1   c s i p e t   s ó
8 0   g   l i s z t
8 0 0   m l   t e j
továbbá:
8 0   g   d i ó
a tálaláshoz:
5 0 0   m l   t e j s z í n
2   e v ő k a n á l   v a n í l i á s   c u k o r
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

A világos piskótához kézi mixerrel nagyon krémesre, habosra keverünk 2 tojást 60 g cukorral és 1 csipet sóval. Beleszitálunk és fakanállal beleforgatunk 4 g sütőporral összevegyített 60 g lisztet. Az alján sütőpapírral bélelt, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaformába simítjuk, és előmelegített, 170 fokos sütőben kb. 30 perc alatt készre sütjük. Pár percig hűlni hagyjuk, majd késsel körben meglazítjuk a tésztát, lepattintjuk a tortakarimát, és a lapot hagyjuk teljesen kihűlni.
A diós piskótához kézi mixerrel nagyon krémesre, habosra keverünk 2 tojást 60 g cukorral és 1 csipet sóval. Fakanállal beleforgatunk 4 g sütőporral összevegyített, átszitált 30 g lisztet és 30 g darált diót. Az alján sütőpapírral bélelt, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaformába simítjuk, és előmelegített, 170 fokos sütőben kb. 30 perc alatt készre sütjük. Pár percig hűlni hagyjuk, majd késsel körben meglazítjuk a tésztát, lepattintjuk a tortakarimát, és a lapot hagyjuk teljesen kihűlni.
A kakaós piskótához kézi mixerrel nagyon krémesre, habosra keverünk 2 tojást 50 g cukorral, 10 g vaníliás cukorral és 1 csipet sóval. Beleszitálunk és fakanállal beleforgatunk 4 g sütőporral összevegyített 40 g lisztet és 20 g cukrozatlan kakaóport. Az alján sütőpapírral bélelt, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaformába simítjuk, és előmelegített, 170 fokos sütőben kb. 30 perc alatt készre sütjük. Pár percig hűlni hagyjuk, majd késsel körben meglazítjuk a tésztát, lepattintjuk a tortakarimát, és a lapot hagyjuk teljesen kihűlni.
A sziruphoz felforraljuk a vizet a cukorral és a mazsolával. Beleöntjük a rumot, és kis lángon kb. 15 perc alatt sziruppá főzzük. A tűzről levéve leszűrjük, és hűlni hagyjuk.
A csokoládéöntet hozzávalóit összeforraljuk, félretesszük.
A vaníliakrémhez a tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük. Kézi mixerrel nagyon krémesre, habosra keverjük a tojássárgáját a cukorral, a vaníliás cukorral és a sóval. Fakanállal elkeverjük az átszitált liszttel és a fokozatosan adagolt tejjel, majd állandóan kevergetve felforrósítjuk, besűrítjük – ügyeljünk, nehogy a tojássárgája kicsapódjon! A tűzről levéve beleforgatjuk a fehérjehabot.
A diót durvára daraboljuk, és zsiradék nélkül, száraz serpenyőben illatosra pirítjuk.
Mély üvegtálba helyezzük a diós piskótát, meglocsoljuk a szirup 1/3-ával. Rászedjük a vaníliakrém 1/3-át, megszórjuk a mazsola és a dió 1/3-ával. Folytatjuk a rétegezést a kakaós piskótával, sziruppal, vaníliakrémmel, mazsolával, dióval, a világos piskótával, sziruppal, vaníliakrémmel, mazsolával és dióval. Letakarva 1 éjszakára hűtőbe tesszük.
Másnap a tejszínt a vaníliás cukorral habbá verjük, csillagcsöves habzsákból egy részét a sütemény tetejére adagoljuk, meglocsojuk kevés csokoládéöntettel. A desszertet fagylaltadagoló kanállal kisebb tálkákba szedve tálaljuk, a maradék tejszínhabot és öntetet külön kínáljuk hozzá.



Forraltboros tortácska



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók kb. 35 db-hoz:
a zseléhez:
1 2 5   m l   s z á r a z   v ö r ö s b o r
1   b i o n a r a n c s
5   s z e g f ű s z e g
1   f a h é j r ú d
2   c s i l l a g á n i z s
1 / 4   v a n í l i a r ú d
7 5   g   3 : 1   b e f ő z ő c u k o r
1 2 5   m l   s z ő l ő l é
a tésztához:
2 0 0   g  v a j
1 2 0   g   a r a n y b a r n a   n á d c u k o r
1   c s i p e t   s ó
1   t o j á s
3 0 0   g   l i s z t
1 0 0   g   m a n d u l a l i s z t
a tetejére:
p o r c u k o r
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

A vörösbort lábasba öntjük, hozzáadjuk a bionarancs vékonyan levágott héját, a szegfűszeget, a fahéjrudat, a csillagánizst, a vaníliarúd kikapart magjait, és felforraljuk. A tűzről lehúzva lefedjük, és 2 órán át állni hagyjuk. A befőzőcukrot elkeverjük a szőlőlével, hozzáöntjük a leszűrt bort, és kis lángon, állandóan kevergetve felforraljuk. Kb. 3 percig rotyogtatjuk, majd miután kissé kihűlt, üvegbe öntjük, és hagyjuk zselésedni.
A vajat krémesre keverjük a nádcukorral, a vaníliás cukorral, a sóval és a tojással. Összegyúrjuk az átszitált liszttel és a mandulaliszttel, cipóvá formáljuk, és folpakba csomagolva 1 órára hűtőbe tesszük. A pihentetést követően finoman átgyúrjuk, enyhén lisztezett felületén 3–4 mm vékonyra nyújtjuk, és három különböző méretű formával csillagokat, virágokat, szíveket vagy tetszőleges alakzatokat szúrunk ki belőle. Mindet sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és 180 fokra előmelegített sütőben 10–12 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk kihűlni.
A zselét mikrohullámú sütőben kissé felmelegítjük, simára keverjük, és teáskanállal a legnagyobb és a közepes kekszekre adagoljuk úgy, hogy kevés a díszítéshez is maradjon. Mintha apró tortát készítenénk, egymásra helyezzük a tésztalapokat, megszórjuk porcukorral, és 1 pötty zselével díszítjük a tetejüket.


Forrás: Agnes Prus: Hull a pelyhes...

Diós-fügés-datolyás patkó



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók 35 db-hoz:
a tésztához:
1 0 0   g   d u r u m l i s z t
9 0   m l   l a n g y o s   v í z
1 0 0   g   l i s z t
3 0   g   p o r c u k o r
1   c s i p e t   s ó
5 0   g   v a j
a töltelékhez:
6 0   g   d i ó
7 5   g   a s z a l t ,   m a g   n é l k ü l i   d a t o l y a
6 0   g   a s z a l t   f ü g e
1   e v ő k a n á l   m é z
1   b i o c i t r o m   f i n o m r a   r e s z e l t   h é j a
1 / 2   k á v é s k a n á l   ő r ö l t   f a h é j
1 / 2   k á v é s k a n á l   ő r ö l t   k a r d a m o m
1   e v ő k a n á l   v í z
a tetejére:
2   e v ő k a n á l   v a n í l i á s   c u k o r
1   t e á s k a n á l   ő r ö l t   f a h é j
2   e v ő k a n á l   t e j s z í n
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

A durumlisztet tálba szórjuk, ráöntjük a vizet, és 30 percet pihentetjük. Késes aprító tartályába szitáljuk a lisztet, a porcukrot, hozzáadjuk a sót, az olvasztott és visszahűtött vajat, a vizes durumlisztet, és egynemű tésztává dolgoztatjuk. A tartályból kivéve cipóvá formáljuk, tálba tesszük, és letakarva szobahőmérsékleten 2 órát pihentetjük.
A diót késes aprítóval ledaráljuk. A tartályban hagyjuk, hozzáadjuk a durvára darabolt datolyát, a durvára vágott fügét, a mézet, a citrom finomra reszelt héját, a fahéjat, a kardamomot, a vizet, és a géppel finom pasztává dolgoztatjuk.
A tésztából 35 egyforma golyót gömbölyítünk, a tölteléket szintén 35 részre osztjuk, mindet kisebb hüvelykujjnyi nagyságúra alakítjuk. Az első tésztagolyót kb. 5 cm-es körlappá, majd kissé olválisra nyújtjuk, a hozzánk közelebb eső szélére helyezünk 1 adag tölteléket, feltekerjük, óvatosan megsodorjuk, és patkóvá formázzuk. Ugyanígy járunk el a többi tésztával és diós masszával is, majd a süteményeket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk. A vaníliás cukrot elvegyítjük a fahéjjal. A tejszínt tálkába öntjük, lekenjük vele a patkókat, és megszórjuk a fahéjas cukorral. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 25 perc alatt készre sütjük, kihűtve kínáljuk.


Karácsonyi citromos linzer



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók kb. 25 db-hoz:
a töltelékhez:
6 0   g   v a j
9 0   g   a r a n y b a r n a   n á d c u k o r
1   t o j á s
1   b i o c i t r o m
1 / 2   k á v é s k a n á l   ő r ö l t   k u r k u m a
a tésztához:
1 2 0   g   v a j
1 2 0   g   a r a n y b a r n a   n á d c u k o r
1   t e á s k a n á l   v a n í l i á s   c u k o r
3   t o j á s s á r g á j a
1   c s i p e t   s ó
2 0 0   g   l i s z t
1 0 0   g   m a n d u l a l i s z t
a tetejére:
p o r c u k o r
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

Vastag aljú lábasba daraboljuk a vajat. Hozzáadjuk a nádcukrot, a tojást, a citrom finomra reszelt héját, kifacsart levét és a kurkumát. Kis lángon, kézi habverővel állandóan kevergetve addig melegítjük, amíg be nem sűrűsödik. Nem kell felforralni és főzni, csak forróra melegíteni! A tűzről lehúzva hideg vízfürdőn kihűtjük, jól záródó üvegben hűtőbe tesszük.
A vajat, a nádcukrot, a vaníliás cukrot és a tojássárgáját kézi mixerrel habosra, krémesre keverjük. Hozzáadjuk a sót, az átszitált lisztet, a mandulalisztet, és kézzel egynemű tésztává gyúrjuk. Folpakba csomagolva 1 órára hűtőbe rakjuk. A pihentetést követően lisztezett felületen kb. 4 mm vékonyra nyútjuk, kb. 5 cm-es linzereket szaggatunk belőle, a felének a közepét is kiszúrjuk karácsonyi formával. (A lyukas linzereket érdemes úgy készíteni, hogy amikor kiszúrtuk a kerek formát, a formázót nem emeljük le a tésztáról, és így mintázzuk a közepét, mert így a kis karácsonyi formázó lenyomásával a tészta a linzerforma miatt nem tud elnyúlni, tovább terülni, hanem megtartja szép kerek alakját.) A kekszeket sütőpapírral bélelt tepsire rendezzük, és előmelegített, 175 fokos sütőben kb. 15 perc alatt készre sütjük. Tálcára szedve hagyjuk kihűlni.
A mintázott kekszeket porcukorral hintjük, végül 1–1 tele és lyukas linzert a citromkrémmel összeragasztunk. Néhány órát pihentetjük, hogy a tészta kissé megpuhuljon. Jól záródó dobozban tároljuk.