Meggyes-zabkásás pohárkrém



Hozzávalók 5 pohárhoz:
1 üveg (720 ml) magozott meggybefőtt
10 dkg finomszemű zabpehely
1 púpozott evőkanál cukor
2 dkg cukrozatlan kakaópor
5 dl tej
1 evőkanál vaníliás cukor
1 evőkanál rum
a díszítéshez:
tejszínhab
cukrozatlan kakaópor


A befőttet leszűrjük, hagyjuk jól lecsepegni. A zabpelyhet lábasba szórjuk, elkeverjük a cukorral és a kakaóval. Hozzáadjuk a tejet, melegíteni kezdjük, majd pár percnyi főzéssel sűrűre főzzük. A tűzről levéve elvegyítjük benne a rumot és a vaníliás cukrot, lefedve hagyjuk még kicsit duzzadni. Végül a meggyet és a zabkását poharakba rétegezzük, a tetejüket tejszínhabbal és kakaóporral díszítjük.


Bögrés palacsinta



Hozzávalók kb. 17 db-hoz:
a palacsintához:
4 tojás
4 evőkanál cukor
1 csipet só
2 bögre (2x2 dl) tej
2 bögre (2x2 dl) liszt
a sütéshez:
kevés olaj
a töltelékhez:
50 dkg túró
1 evőkanál vaníliás cukor
1 evőkanál porcukor
1 kis pohár (180 g) görög joghurt
1 citrom
a tetejére:
porcukor


A tojásfehérjéből kemény habot verünk, a sárgáját krémesre, habosra keverjük a cukorral és a sóval. Hozzádolgozzuk a tejet, majd beleszitáljuk és kézi habverővel csomómentesre vegyítjük benne a lisztet. Végül óvatosan – hogy ne törjük össze – beleforgatjuk a fehérjehabot. Addig pihentetjük, amíg elkészül a töltelék: villával áttörjük a túrót, hozzáadjuk a kétféle cukrot, a citrom reszelt héját, a joghurtot, és krémesre keverjük. A tésztából a szokott módon, enyhén olajozott serpenyőben kisebb, kb. 17 cm-es palacsintákat sütünk. Mindet megtöltjük a joghurtos túróval, a tetejüket porcukorral meghintve tálaljuk.


Fürjtojásos kalácszsemle



Hozzávalók 10 db-hoz:
1 csomag (7 g) szárított élesztő
3 dkg cukor
1,4 dl langyos víz
40 dkg rétesliszt
1 csapott teáskanál só
12 fürjtojás
4 evőkanál olaj


Az élesztőt és a cukrot pohárba szórjuk, ráöntjük a vizet, elkeverjük, és hagyjuk felfutni. Közben az átszitált lisztet elkeverjük a sóval, tálas mixer edényébe öntjük, közepét kimélyítjük. Beleütjük a tojást (vigyázva, nehogy apró tojáshéjdarabka kerüljön a tésztába). Végül hozzáadjuk az időközben felfutott élesztőt, és dagasztani kezdjük. Amikor kezd összeállni, kanalanként beleadagoljuk az olajat. Addig dagasztjuk, amíg el nem válik az edény falától, ekkor letakarva, meleg helyen 3/4 órán át kelesztjük.
Lisztezett gyúródeszkára borítjuk, finoman átgyúrjuk, majd 10 egyforma részre osztjuk, és mindet zsemlévé gömbölyítjük. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, és letakarva újabb 3/4 órán át kelesztjük. Végül  tetejüket vizes ecsettel lekenjük, majd előmelegített, 210 fokos sütőben szűk 1/2 óra alatt szép pirosra sütjük – ha túlzottan pirulna a tetejük, alufóliával letakarjuk sütés közben.
A sütőből kivéve a zsemléket újra lekentem vizes ecsettel, majd rácsra téve hagyjuk őket teljesen kihűlni.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. februári számában.

Bujdosó pogácsa



Hozzávalók:
4 dl tej
1 evőkanál porcukor
5 dkg friss élesztő
2 dl tejföl
3 tojássárgája
1 kg liszt
1 evőkanál só
50 dkg vaj
a tetejére:
1 tojás
szezámmag


A tejet langyosra melegítjük, feloldjuk benne a porcukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni. A tejfölben elkeverjük a tojássárgáját, majd az átszitált liszttel, a sóval, a vajjal és a felfutott élesztős tejjel egynemű tésztává dagasztjuk. Meleg helyen hagyjuk a duplájára kelni. Lisztezett deszkán elnyújtjuk, és hajtogatjuk: a tészta felső 1/3-át középre, erre az alsó 1/3-ot, majd balról 1/3 és végül jobbról 1/3 tésztát. 1/2 órán át hagyjuk újra kelni, majd ismét nyújtjuk és megismételjük a hajtogatást. Összesen háromszor hajtogatjuk, végül 2-2,5 cm vékonyra nyújtjuk, a tetejét kés fokával berácsozzuk. 6 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. A tetejüket megkenjük az enyhén felvert tojással, megszórtam szezámmaggal, és előmelegített, 180 fokos sütőben bő 1/2 óra alatt készre sütjük.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. februári számában.

Töltött vaníliás szív



Hozzávalók 20 db-hoz:
a tésztához:
20 dkg liszt
5 dkg burgonyaliszt
4 dkg porcukor
20 dkg vaj
a töltelékhez:
1 tojássárgája
2 kávéskanál porcukor
1 evőkanál burgonyaliszt
2 dl tej
1 csomag vaníliás cukor
a formákhoz:
kevés vaj
a tetejére:
porcukor


A tésztához gyúródeszkára szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a burgonyalisztet, az átszitált porcukrot és a feldarabolt vajat, és rugalmas tésztává gyúrjuk. Folpakba csomagolva 1/2 órára hűtőbe tesszük. Közben elkészítettem a tölteléket: a tojássárgáját lábasba tesszük, hozzáadjuk a porcukrot, a burgonyalisztet és apránként a tejet is, közben kézi habverővel csomómentesre keverjük. Kis lángon melegíteni kezdjük, majd miután felforrt, néhány percnyi főzéssel besűrítjük. A tűzről levéve elkeverjük benne a vaníliás cukrot, és hagyjuk teljesen kihűlni.
A hűtőből kivett tésztát 20 részre osztjuk. Minden kis cipót akkorára nyújtunk, hogy a fém formával ki tudjuk szúrni a felülre kerülő tésztalapot, a maradék tésztával pedig kibéleljük a vajjal kikent formát. A vaníliás krémet a formába töltjük, majd lezárjuk a kiszúrt tésztalappal. A formákat tepsibe rakosgatjuk, és előmelegített, kb. 200 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. A sütőből kivéve pár percig hűlni hagyjuk, majd a töltött szíveket a formákból tálcára borítjuk, így hagyjuk teljesen kihűlni. Tálalás előtt porcukorral hintjük meg.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. februári számában.

Töltött mézes tekercs



Hozzávalók 3 tekercshez:
a tésztához:
50 dkg liszt
1 csapott kávéskanál só
1 kávéskanál mézeskalács-fűszerkeverék
1 kávéskanál szódabikarbóna
10 dkg puha vaj
20 dkg porcukor
15 dkg méz
2 tojás
a töltelékhez:
40 dkg sűrű szilvalekvár
10 dkg dió
a tetejére:
1 tojás
porcukor


A lisztet gyúródeszkára szitáljuk, elkeverjük benne a sót, a fűszerkeveréket és a szódabikarbónát. Beledaraboljuk a vajat és összemorzsoljuk. Hozzászitáljuk a porcukrot, hozzáadjuk a mézet és az enyhén felvert tojást, és szép, egynemű tésztává gyúrjuk. Folpakba csomagolva 1 éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap lisztezett (!) gyúródeszkán finoman átgyúrjuk, 3 egyforma részre osztjuk. Az első tésztacipóból kb. 35x20 cm-es téglalapot nyújtunk úgy, hogy hosszában a középső 1/3-a – amire a töltelék kerül – kicsit vastagabb legyen. Ide halmozzuk a szilvalekvár 1/3-át, amit megszórunk a durvára darabolt 1/3-nyi dióval. Először alulról, majd felülről hajtjuk a tésztát a töltelékre, a szélek találkozásánál lenyomkodjuk, majd hajtással lefelé sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a rudat. Ugyanígy járunk el a másik 2 tésztacipóval és a maradék töltelékkel is. A rudak tetejét megkenjük az enyhén felvert tojással, és előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 25 perc alatt készre sütjük. A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, végül jól záródó fémdobozba tesszük. Ujjnyi vastag szeletekre vágva, porcukorral meghintve tálaljuk.


Marcipános fügegolyó



Hozzávalók 30 db-hoz:
25 dkg aszalt füge
2 evőkanál rum
5 dkg vaj
3 evőkanál cukrozatlan kakaópor
10 dkg marcipán
a forgatáshoz:
kókuszreszelék


A fügék szárát levágjuk, az aszalványt negyedelve aprítógépbe rakjuk, majd a rum hozzáadásával megdaráljuk, nagyjából egyneművé aprítjuk. A vajat magában kihabosítjuk, hozzáadjuk a kakaót, a nagy lyukú reszelőn lereszelt marcipánt, a rumos fügemasszát, és kézzel egyneművé állítjuk össze. A masszából nedves kézzel 30 golyót formázunk, mindet kókuszreszelékbe forgatjuk, és jól lehűtve kínáljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. februári számában.

Szilvás tészta mogyorós morzsával



Hozzávalók:
30 dkg durumtészta (bordázott kagyló)
1 fahéjrúd
5 szegfűszeg
2 evőkanál só
1 teáskanál olaj
1 kis üveg szilvalekvár
1,5 dl portói bor
kb. 5 dkg vaj
2 evőkanál durvára darált mogyoró
2 evőkanál szezámmag
2 evőkanál zabpehely


A tészta főzéséhez felforralunk 2 l vizet, ízesítjük a fahéjjal, a szegfűszeggel, a sóval és az olajjal. A tésztát az ízesített vízben a szokott módon puhára – vagy tetszés szerint fogkeményre – főzzük, szűrőn lecsepegtetjük, és a fűszereket eltávolítjuk. A lekvárt a borral elkeverjük, kis lángon, időnként megkeverve sűrű mártássá főzzük. Serpenyőben felhevítjük a vajat, beletesszük a mogyorót, a szezámmagot, a zabpelyhet, és gyors mozdulatokkal addig forgatjuk benne, amíg illatozni nem kezd. A tésztát gőzölögve, a boros-szilvás mártással leöntve és a finom morzsával megszórva tálaljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. februári számában.