"44" likőr



Hozzávalók kb. 4 dl-hez:
1 narancs
kb. 3,5 dl vodka vagy 40%-os gyümölcsös alkohol
22 kockacukor
22 barna kockacukor
44 kávészem


A narancsot alaposan megmossuk, késsel lyukakat szúrunk bele, mindegyikbe 1-1 kávészemet helyezünk. 720 ml-es befőttesüvegbe rétegezzük a kétféle kockacukrot, színenként váltakozva. Ráhelyezzük a narancsot, majd az egészet felöntjük a vodkával úgy, hogy éppen ellepje a gyümölcsöt. 44 napig érleljük, közben hetente egyszer finoman megmozgatjuk az üveget, hogy jobban oldódjon a cukor. Az érlelési időt követően leszűrjük a likőrt. A narancsot kettévágjuk, levét kifacsarjuk, átszűrjük, és a likőrhöz adjuk. Jól lehűtve kínáljuk.



Mogyorós répatorta



Hozzávalók 26 cm-es tortaformához:
a tésztához:
6 tojás
23 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
1 csipet só
1 kávéskanál őrölt fahéj
20 dkg darált pörkölt mogyoró
30 dkg reszelt sárgarépa
10 dkg vaj
10 dkg liszt
1 csomag (12 g) sütőpor
a díszítéshez:
2–3 evőkanál sárgabaracklekvár
5 dkg szeletelt mandula
25 dkg porcukor
3–4 evőkanál frissen facsart citromlé
csokoládétojás


A tojássárgáját 10 dkg cukorral krémesre, habosra keverjük. Ízesítjük a sóval, a citromhéjjal és a fahéjjal. Hozzáadjuk a sárgarépát, a mogyorót, az olvasztott, de már nem meleg vajat és a sütőporral elkevert, átszitált lisztet. Fakanállal összedolgozzuk. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, a vége felé hozzádolgozzuk a maradék cukrot is. Óvatosan a tésztába forgatjuk. A masszát az alján sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük, elsimítjuk, és előmelegített, 175 fokos sütőben kb. 1 óra alatt készre sütjük. (Tűpróba!) A sütőből kivéve eltávolítjuk a tortakarimát, és a tortát rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni. A sárgabaracklekvárt megmelegítjük, átpasszírozzuk, bevonjuk vele a torta oldalát. A szeletelt mandulát szárazon megpirítjuk, a torta oldalára nyomkodjuk. A porcukrot annyi citromlével keverjük el, hogy sűrűn folyós mázat kapjunk. A torta tetejére öntjük, kanál fejével elegyengetjük, elsimítjuk, és mielőtt megdermed, körben csokoládétojásokkal rakjuk ki. 1 éjszakán át dermedni, pihenni hagyjuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. áprilisi számában.

Narancsos fürjtojásturmix



Hozzávalók 2 pohárhoz:
2,5 dl 100%-os narancslé
1 dl tejszín
2 evőkanál méz
2 evőkanál citromlé
8 friss fürjtojás
a tálaláshoz:
őrölt fahéj


A hozzávalókat alaposan összeturmixoljuk. Magas falú poharakban, tetejét őrölt fahéjjal meghintve, szívószál kíséretében kínáljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. áprilisi számában.

Medvehagymás sajtos tallér



Hozzávalók kb. 75 db-hoz:
36 dkg liszt
1 púpozott teáskanál só
1 késhegynyi szódabikarbóna
12,5 dkg hideg vaj
10 dkg trappista sajt
1 dl tejföl
1 tojás
5–6 medvehagymalevél


A medvehagymaleveleket megtisztítjuk, hagyjuk jól lecsepegni, majd megszárítjuk, teljesen szárazra töröljük, és egészen apróra vágjuk. A sajtot lereszeljük. A lisztet átszitáljuk, hozzákeverjük a sót és a szódabikarbónát, majd elmorzsoljuk benne a vajat. Hozzáadjuk a sajtot, a tejfölt, a tojást és a medvehagymát, összegyúrjuk. A kész tésztából kb. 1 dkg-nyi gombócokat gömbölyítünk, és ostyasütőben kisütjük.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. áprilisi számában.

Barackos-csokoládés fonott kalács



Hozzávalók:
a tésztához:
2,5 dl tej
6 dkg cukor
3 dkg friss élesztő
6 dkg vaj
1 tojás
1 tojásfehérje
50 dkg liszt
1 kávéskanál só
5 dkg étcsokoládécsepp
5 dkg aszalt sárgabarack
a tetejére:
1 tojássárgája
1–2 evőkanál hideg víz
3 evőkanál barna cukor



A tejet langyosra melegítjük, feloldjuk benne a cukrot, a felét dagasztótálba öntjük. A másik felébe belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni. A dagasztótálban lévő tejhez adjuk a feldarabolt vajat, az elhabart tojást és tojásfehérjét. Rászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, a felfutott élesztőt, és szép, egynemű tésztává dagasztjuk. Meleg helyen a duplájára kelesztjük. Lisztezett gyúródeszkán átgyúrjuk, beledolgoza a csokoládét és az apró kockákra vágott aszalt sárgabarackot is. 3 részre osztjuk, rudakká sodorjuk, hármas fonással összefonjuk. Nagyobb, kb. 3 l űrtartalmú püspökkenyérformát sütőpapírral bélelünk, belehelyezzük a kalácsot, és hagyjuk szépen megkelni. Végül lekenjük a tetejét a vízzel elkevert tojássárgájával, és megszórjuk a barna cukorral. Előmelegített, 200 fokos sütőben bő 1/2 óra alatt készre sütjük. Ha túlzottan pirulna a teteje, félidőben letakarjuk alufóliával vagy sütőpapírral.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. áprilisi számában.

Nyúlcomb vörösboros mártásban



Hozzávalók:
2 nyúl első és hátsó combjai
frissen őrölt fekete bors

kevés olaj
5 dkg füstölt szalonna
1 nagyobb vöröshagyma
1 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
1 zellergumó
1 evőkanál liszt
2,5 dl vörösbor
2,5 dl víz
5–6 babérlevél
1/2 kávéskanál morzsolt kakukkfű
8 dkg paradicsompüré
2,5 dl tejföl
a tálaláshoz:
petrezselymes nokedli


A húst megtisztítjuk, bedörzsöljük sóval, borssal, olajjal. A zöldségeket megtisztítjuk, a sárgarépát és a petrezselymet karikákra, a vöröshagymát és a zellert 1 cm-es kockákra vágjuk. A szalonnát is hasonló nagyságúra kockázzuk, nagyobb lábasban sütni kezdjük. Rátesszük a combot, körös-körül megpirítjuk, majd kiszedjük. A pecsenyelében világosbarnára sütjük a zöldségeket, meghintjük liszttel, felöntjük a vörösborral és a vízzel. Felforraljuk, ízesítjük sóval, babérlevéllel és kakukkfűvel. Visszahelyezzük a fűszerezett mártásba a combot, és fedő alatt, kis lángon puhára főzzük. Kiszedjük a szószból, a visszamaradt alapból eltávolítjuk a babérlevelet, majd botmixerrel pürésítjük. A tűzre visszatéve elkeverjük benne a paradicsompürét és a tejfölt, és szép simára főzzük. A nyúlcombot tálra rakjuk, rámerjük a mártás, és petrezselymes nokedlivel tálaljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. áprilisi számában.