Zsenge karalábé-sárgarépa saláta



Hozzávalók:
50 dkg zsenge karalábé
30 dkg zsenge sárgarépa
2 vérnarancs
1/2 ananász
az öntethez:
4 evőkanál tejföl
1 dl tejszín

1 kávéskanál citromlé
néhány csepp Worchesterszósz


A zöldséget és a gyümölcsöt megtisztítjuk. A karalábét és a sárgarépát legyaluljuk, az ananászt falatnyi, vékony szeletekre vágjuk, a narancsot kifilézzük.
A karalábét az ananásszal, a sárgarépát a naranccsal forgatjuk össze. A kétféle keveréket egymástól elválasztva nagy, lapos tálra rendezzük. Az öntet hozzávalóit alaposan eldolgozzuk, és kis tálkákban, külön kínáljuk a saláta mellé.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. májusi számában.

Almás-diós-mazsolás reformszelet



Hozzávalók 18x24 cm-es tepsihez:
3 alma
30 dkg darált dió
2 evőkanál nyírfacukor
2 teáskanál őrölt fahéj
2 teáskanál szódabikarbóna
1 citrom reszelt héja
10 dkg óriás mazsola
4 tojás
2 evőkanál méz
5 dkg kókuszolaj
a tetejére:
nyírfaporcukor


Az almát meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük. A száraz hozzávalókat – a diót, a nyírfacukrot, a fahéjat, a szódabikarbónát, a citromhéjat és a mazsolát – összekeverjük. A tojást kézi mixerrel kihabosítjuk, hozzáadunk 1 evőkanál mézet, a levétől kifacsart almát, majd fakanállal beledolgozzuk a diós keveréket is. A sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük. A kókuszolajat a maradék mézzel felmelegítjük, és ecsettel egyenltesen elosztjuk a massza tetején. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 1 óra alatt készre sütjük, a sütési idő felénél alufóliával letakarjuk, hogy ne égjen meg a teteje. Miután kihűlt, kockákra vágva, nyírfaporcukorral meghintve kínáljuk.


A receptet a Kókusz Világ támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. májusi számában.

Csirkemell kardamommártással



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók 4–6 személyre:
k b .   1   k g   c s i r k e m e l l f i l é
s ó
f r i s s e n   ő r ö l t   f e k e t e   b o r s
h ú s l e v e s   v a g y   - a l a p l é
a mártáshoz:
3   e v ő k a n á l   o l í v a o l a j
1   k ö z e p e s   v ö r ö s h a g y m a
1   c s o m a g   ( 1 0   g )   e g é s z   z ö l d   k a r d a m o m m a g
3 0 0   m l   f o r r ó   h ú s l e v e s
3 0   g   a r a b i c a   k á v é s z e m
2 0 0   m l   k ó k u s z t e j s z í n
a tálaláshoz:
p á r o l t   r i z s
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

A csirkemellet meghintjük sóval és borssal. Annyi forró húslevesbe tesszük, amennyi bőven ellepi, és kis lángon puhára főzzük. A levesből kivéve alufóliába csomagoljuk, és melegen tartjuk, a levest pedig félretesszük.
A hagymát megtisztítjuk, és egészen apróra kockázzuk. A kardamomot széles pengéjű késsel szétnyomjuk. Felhevítjük az olajat, beletesszük a hagymát, a kardamomot és a kávét. Kb. 5 percig pirítjuk, vigyázva, hogy a hagyma ne barnuljon meg. Hozzáöntjük a húslevest, és közepes lángon 10 percig főzzük. Végül hozzáadjuk a kókusztejszínt, és kis lángon, időnként megkeverve mártás sűrűségűre főzzük. A szószt átszűrjük, sóval és borssal ízesítjük – közben kóstoljuk, mert a kardamomtól és a kávétól intenzív íze lesz. A húst 1/2 cm-es szeletekre vágjuk, kissé egymásra csúsztatva elrendezzük a tányéron, és a mártással leöntve, párolt rizzsel körítve tálaljuk. A maradék mártást külön kínáljuk hozzá.


A receptet a Fűszerész támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. májusi számában.

Gesztenyés-meggyes tésztapite



Hozzávalók 26 cm-es piteformához:
10 dkg fodros nagykocka tészta

kevés olaj
40 dkg gesztenyemassza
3 tojás
2 dl vörösborban sült meggy
1/2 dl tej
1 kis pohár (14 dkg) tejföl
1 teáskanál vaníliás cukor
a formához:
kevés vaj
zsemlemorzsa


A tésztát enyhén sós, néhány csepp olajjal felforralt vízben megfőzzük, majd leöblítjük, és alaposan lecsepegtetjük. A meggyet leszűrjük úgy, hogy a levég felfogjuk, és 16 szemet félreteszünk a díszítéshez.
30 dkg gesztenyét elkeverünk 2 tojással, 1/2 dl meggylével és a tejjel – ha a meggylé nem lenne eég, tejjel egészítsük ki. Beleforgatjuk a tésztát és a meggyet, majd a vajjal kikent, zsemlemorzsával szórt piteformába öntjük. A maradék tojást elkeverjük a vaníliás cukorral és a tejföllel, a gesztenyés tészta tetejére öntjük, és kanál fejével szépen elegyengetjük. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 25 percig sütjük, majd hűlni hagyjuk. A megmaradt gesztenyét – fokhagymaprésen átnyomva – körben a pite tetejére halmozzuk, és a félretett meggyel díszítjük.


A receptet a Maroni támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. májusi számában.

Medvehagymás ropogós



Hozzávalók kb. 17x23 cm-es tepsihez:
10 dkg mandula
4 dkg tökmag
2 dkg napraforgómag
2 dkg lenmagpehely
2 dkg szezámmag
1 csapott kávéskanál só
frissen őrölt fekete bors
1 teáskanál folyékony kókuszolaj
1 tojás
10–12 medvehagymalevél


A medvehagymát megmossuk, és papírtörlővel nagyon alaposan megszárítjuk – ne legyen rajta sok nedvesség. Falatnyi darabokra tépkedjük.
Késes aprítóval ledaráljuk a mandulát, a tökmagot, a napraforgómagot és a medvehagymát. Az összes többi alapanyagot hozzáadva villával egyneművé keverjük, és a sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük. Vizes kanál fejével egyenletesre simítjuk a masszát, majd pizzavágó koronggal egyforma kis négyzetekre szabjuk. Előmelegített, 180 fokos sütőben ropogósra sütjük. A sütőből kivéve a vágások mentén szétválasztjuk a tésztát, és rácsra téve hagyjuk kihűlni.


Forrás: Moha Konyha

Puncsgolyó



Hozzávalók kb. 55 db-hoz:
a piskótához:
6 tojás
4 + 8 dkg porcukor
8 dkg liszt
4 dkg cukrozatlan kakaópor
1/2 teáskanál szódabikarbóna
továbbá:
1 dl víz
10 dkg cukor
5 dkg cukrozatlan kakaópor
1 kupica rum
1 dl málnaszörp
5-6 evőkanál sárgabaracklekvár
5 dkg darált dió
a forgatáshoz:
porcukor


A tojásfehérjét lágy habbá verjük, hozzászitálunk 4 dkg porcukrot, és keményre verjük a habot. A tojássárgáját krémesre keverjü 8 dkg porcukorral, majd felváltva hozzáadjuk a szódabikarbónával és kakaóporral elvegyített, átszitált lisztet és a habot. A masszát sütőpapírral bélelt, kb. 27x38 cm-es tepsibe öntjük, és előmelegített, 190 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. Miután kihűlt, nagy tálba morzsoljuk.
A vízből és a cukorból közepes lángon kb. 5 perc alatt szirupot főzünk. A tűzről levéve mély edénybe öntjük, hozzáadjuk és elkeverjük benne a kakaót, majd beletesszük a rumot, a málnaszörpöt és a lekvárt is, botmixerrel pürésítjük. A masszát a dióval együtt a tésztamorzsához öntjük, egyneművé dolgozzuk. Kis golyókat formázunk belőle, mindet porcukorba forgatjuk. Jól lehűtve kínáljuk.


Diós-kakaós minitorta



Hozzávalók 2 db 10 cm átmérőjű formához:
30 dkg darált dió
1 csipet őrölt fahéj
1 citrom
3 dkg kókuszreszelék
3 evőkanál folyékony kókuszolaj
2 evőkanál méz
1/2 dl kókusztejszín
továbbá:
3 dkg kókuszreszelék
2–3 dkg cukrozatlan kakaópor
a díszítéshez:
kókuszreszelék



A diót összeforgatjuk a fahéjjal, a citrom lereszelt héjával és a kókuszreszelékkel, majd hozzáadjuk a kókuszolajat, a mézet és a felforrósított tejszínt. Jól eldolgozzuk, és kettéosztjuk a masszát. Az egyik részbe a többi kókuszreszeléket, a másikba az átszitált kakaót keverjük. A formákba tetszés szerinti sorrendben adagoljuk a kétféle masszát, a rétegeket kanál fejével elegyengete, lesimítva. A forma oldala mentén késsel körben meglazítjuk, majd tányérra fordítjuk a tortákat. A tetejüket meghintjük kókuszreszelékkel. Akár azonnal tálalható, de jól lehűtve is kínálhatjuk.


A receptet a Kókusz Világ támogatta, megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2015. májusi számában.