Isteni almás krémes



Hozzávalók 27x38 cm-es tepsihez:
a tésztához:
40 dkg liszt
1 csomag (12 g) sütőpor
15 dkg porcukor
1 evőkanál vaníliás cukor
20 dkg vaj
2 tojássárgája
2 evőkanál tejföl
az almás töltelékhez:
1,5 kg savanykás alma
1 csapott kávéskanál őrölt fahéj
1 evőkanál cukor
1–2 evőkanál darált háztartási keksz
a vaníliás krémhez:
2 tojás
2 evőkanál cukor
1 evőkanál vaníliás cukor
2 púpozott evőkanál liszt
3 dl tej
15 dkg vaj
10 dkg porcukor
a tetejére:
porcukor


Összeállítjuk a tésztát: a lisztet elvegyítjük a sütőporral, gyúródeszkára szitáljuk, hozzászitáljuk a porcukrot is. Beledaraboljuk a vajat, összemorzsoljuk, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, végül a tojássárgákkal és a tejföllel egynemű tésztává állítjuk össze. 3 részre osztjuk, folpakba csomagolva hűtőbe tesszük. Az almás töltelékhez az almát (ízlés szerint meghámozva vagy héjastól) lereszeljük, nagy lábasban a fahéjjal és a cukorral ízesítve puhára pároljuk. A lábas egyik oldalát kicsit megemelve hagyjuk, hogy a lé a lábas mélyebben lévő részében összegyűljön, teljes hűlés után a levet leöntjük, és az almához keverünk kevés kekszmorzsát. Amíg hűl az alma, elkészítjük a vaníliás krémet: a tojást elkeverjük a kétféle cukorral és a liszttel, majd a tejet is hozzáöntve, habverővel állandóan keverve, kis lángon sűrűre főzzük. A vajat kihabosítjuk a porcukorral, majd kanalanként adagolva hozzáadjuk a kihűlt főzött krémet, és gépi habverővel szép krémesre keverjük. A hűtőből kivett tésztacipókat finoman átgyúrjuk, majd újra cipóvá formázás után a tepsi méretének megfelelő nagyságúra nyújtjuk, és zsírozott, lisztezett tepsi hátulján megsütjük a 3 lapot (előmelegített, 180 fokos sütőben 13-15 perc). Miután a lapok is kihűlnek, összeállítjuk a süteményt: a tepsibe teszünk 1 lapot, ráhalmozzuk az almát, szépen elegyengetjük, erre kerül a második lap, rá a vaníliás krém, szintén elsimítva, erre pedig a harmadik lap. 1 éjszakán át hűtőben pihentetjük, másnap kockákra vágva és porcukorral meghintve tálaljuk.


Petrezselyemzöld fagyasztása



Nemrég az eszter befőz blogon találkoztam a petrezselyemzöld télire történő tartósításnak leírásával. A bejegyzésben nagyon szépen, részletesen le van írva, hogyan fagyaszthatunk aprított petrezselyemzöldet, ezt én most nem is részletezném. Viszont a megmaradó szárakat is felhasználhatjuk, mégpedig paprikába töltve és szintén lefagyasztva.


Tehát a megmaradó szárdarabokat 1-1,5 cm-es darabkákra vágjuk. Néhány paprikát kicsumázunk, és félig megtöltjük őket a felaprított petrezselyemszárral, majd egészben hagyott petrezselyemzölddel teletöltjük, kicsit bele is nyomkodva. Ezzel le is zárjuk a "tölteléket", az egészben hagyott levelektől az apró szárrészek nem tudnak kihullani a paprikákból. Télen, húslevesbe teszünk a petrezselyemzölddel töltött, fagyasztott paprikákból, a petrezselyemzöld és a paprika finom íze is belefő így a levesbe.


Túrógombóc főzés nélkül



Hozzávalók kb. 30 gombóchoz:
1/2 l tej
4 evőkanál búzadara
1 evőkanál vaníliás cukor
kb. 2 evőkanál cukor
25 dkg túró
reszelt citromhéj
a forgatáshoz:
4 evőkanál olaj
8 evőkanál zsemlemorzsa
őrölt fahéj
cukor


A felforralt tejhez adjuk a búzadarát, és lassú főzéssel, néhány perc alatt sűrűre főzzük. A tűzről levéve hozzáadjuk a vaníliás cukrot és ízlés szerinti mennyiségű cukrot. Hagyjuk teljesen kihűlni. Ízesítjük a citromhéjjal, beleforgatjuk a villával előzetesen áttört túrót. Vizes kézzel gombócokat formázunk a masszából. Az olajat felhevítjük, rászórjuk a zsemlemorzsát, és kis lángon, kevergetve finoman megpirítjuk. A tűzről lehúzzuk, ízesítjük kevéske cukorral és fahéjjal. Az ízes morzsában megforgatjuk a gombócokat, majd gyümölcsös mártás kíséretében tálaljuk.

Vastagmákos



Hozzávalók kb. 27x38 cm-es tepsihez:
a tésztához:
30 dkg liszt
1/2 csomag (6 g) sütőpor
15 dkg porcukor
15 dkg vaj
2 tojássárgája
2–3 evőkanál tejföl
a töltelékhez:
1 kis üveg (370 ml) meggydzsem
10 dkg vaj
20 dkg porcukor
20 dkg darált mák
14 dkg liszt
1/2 csomag (6 g) sütőpor
2 tojásfehérje
2 dl tej
a mázhoz:
15 dkg porcukor
5 dkg cukrozatlan kakaópor
5 evőkanál tej
8 dkg vaj


A tésztához gyúródeszkára szitáljuk a sütőporral összekevert lisztet, hozzászitáljuk a porcukrot, és beledaraboljuk a vajat. Az egészet összemorzsoljuk, majd a tojássárgáját és tejfölt is hozzáadva egynemű tésztává állítjuk össze. Megfelezzük, 2 cipót formázunk. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, a sütőt előmelegítjük 180 fokra. Az egyik tésztacipóból a tepsi méretének megfelelő lapot nyújtunk, a nyújtófára tekerve óvatosan a tepsibe helyezzük, eligazítjuk. Megkentem a meggydzsemmel. A töltelékhez az apróra darabolt vajhoz szitáljuk a porcukrot, és fakanállal eldörzsöljük – nem keverjük ki teljesen, csak jó morzsásnak kell lennie. Hozzáadjuk a mákot, a sütőporral elkevert lisztet, összekeverjük, majd a tejjel lazítjuk. Végül óvatosan beleforgatjuk a tojásfehérjéből felvert kemény habot is. A meggyes lapra öntjük, elegyengetjük. A másik tésztacipót is tepsi méretű lappá nyújtjuk, és befedjük vele a máktölteléket. Villával megszurkáljuk, majd az előmelegített sütőbe toljuk, és kb. 1/2 óra alatt készre sütjük. A sütőből kivéve hagyjuk teljesen kihűlni. A mázhoz vízgőz fölött összeolvasztjuk, egyneművé melegítjük a tejet, a vajat, a porcukrot és a kakaót, majd azon melegében a kihűlt tésztára öntjük, elsimítjuk. A máz dermedése után hosszúkás szeletekre vágva tálaljuk.


Mézes-citromos csirkecomb



Hozzávalók:
8 csirkecomb

kevés vaj
8 evőkanál méz
2 citrom kifacsart leve


A csirkecombot megtisztítjuk, lebőrözzük, kettévágjuk. Nagyobb tepsit vajjal kikenünk, majd belerakosgatjuk a besózott húsdarabokat. Alufóliával lefedjük, és előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 1 órát sütjük. Kis lábasban kevés vajat hevítünk, hozzáadjuk a mézet és a citromlevet, összeforraljuk. A húst kivesszük a sütőből, leemeljük róla az alufóliát, ráöntjük a mézes-citromos mázat, és alufólia nélkül visszatesszük a sütőbe. Időnként meglocsolgatjuk a levével, és meg is fordítjuk a combokat, végül készre, szép pirosra sütjük.


Kapros-túrós lepény



Hozzávalók kb. 27x38 cm-es tepsihez:
a tésztához:
4 dl tej
1 kávéskanál cukor
2,5 dkg friss élesztő
7 dkg vaj
60 dkg liszt
4 evőkanál porcukor
1 csipet só
2 tojássárgája
a töltelékhez:
50 dkg túró
2 tojássárgája
4 evőkanál búzadara
2 dl tejföl
1 evőkanál vaníliás cukor
6 csapott evőkanál cukor
1 csokor kapor
4 tojásfehérje
a tetejére:
porcukor (elhagyható)


A tejet langyosra melegítjük, kb. 1 dl-ben feloldjuk a cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt, hagyjuk felfutni. A többi tejet tálas mixer edényébe öntjük. Megolvasztjuk a vajat, a tejhez adjuk. Rászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a porcukrot, a sót, a tojássárgáját és a felfutott élesztőt is. A dagasztóspirállal szép sima tésztává dagasztjuk, majd letakarva közel 1 órán keresztül hagyjuk kelni. Közben elkészítjük a tölteléket: a túrót villával áttörjük, hozzáadjuk a kétféle cukrot, a tojássárgáját, a búzadarát és a tejfölt, összekeverjük. A kaprot finomra vágjuk, a tojásfehérjéből kemény habot verünk. A kaprot is a töltelékhez adjuk, végül óvatosan beleforgatjuk a fehérjehabot. A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, nyújtófával – kevés lisztet használva – nagyjából a tepsi méretének megfelelő téglalappá nyújtjuk, majd a sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, beleigazítjuk. Ráöntjük a tölteléket, kanállal óvatosan egyenletesre simítjuk. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 1 órát sütjük. Langyosan, kockákra vágva kínáljuk, tetejét porcukorral finoman meghinthetjük.


Francia csirkemáj



Hozzávalók:
1 nagy vöröshagyma
kevés olaj
60 dkg csirkemáj
őrölt fehér bors
őrölt pirospaprika
morzsolt majoránna

1 dl vörösbor
1/2 dl konyak
1 kg alma


A vöröshagymát megtisztítjuk, és félkarikákra vágjuk. Kevés olajon üvegesre pároljuk. Közben megtisztítjuk a májat, leszedegetjük az esetleg zsírdarabokat és hártyákat, majd mindet kettévágjuk. A hagymára dobjuk a húst, hagyjuk, hogy kifehéredjen. Ízesítjük pirospaprikával, őrölt fehér borssal és majoránnával, és hagyjuk kicsit párolódni. Közben megmossuk, meghámozzuk az almát, eltávolítjuk a magházat, és a gyümölcshúst kockákra vágjuk. A majdnem kész májhoz adjuk a vörösbort, a konyakot és az almát, finoman átkeverjük, és az alma puhulásáig pároljuk. Ízesítjük sóval, és készre sütjük. Főtt burgonyával tálaljuk.

Hamis túrós sütemény



Hozzávalók kb. 27x38 cm-es tepsihez:
a tésztához:
25 dkg vaj
20 dkg cukor
5 tojássárgája
1 csipet só
40 dkg liszt
1 csomag (12 g) sütőpor
a töltelékhez:
2 csomag (2x4 dkg) vaníliaízű pudingpor
8 csapott evőkanál cukor
5 dl tej
40 dkg tejföl
5 tojásfehérje
1 citrom reszelt héja
a tetejére:
porcukor


A töltelékhez a pudingport lábasba szórjuk, hozzáadjuk a cukrot, majd a tejet is apránként, csomómentesre keverve. A szokott módon sűrű pudingpot főzünk belőle. Még forrón hozzákeverjük a tejfölt. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, ezt is a tejfölös pudinghoz adjuk, óvatosan, nem keverő, inkább csak átforgató mozdulatokkal, hogy ne törjük össze a habot. A reszelt citromhéjjal ízesítjük. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tésztához gépi habverővel elkeverjük a vajat a cukorral, majd egyesével hozzáadjuk a tojássárgáját is. A sütőporral elkevert lisztet a gyúródeszkára szitáljuk, ízesítjük pici sóval, majd hozzáöntjük a vajas-tojásos masszát. Egynemű tésztává dolgozzuk, közben alaposan lisztezzük a deszkát. A tésztát kb. 60%-40% arányban 2 részre osztjuk. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, a nagyobbik tésztacipót még a deszkán ellapítjuk, majd átemeljük a tepsibe, és kézzel nagyjából egyforma vastagságban szétnyomkodjuk/elosztjuk a tepsiben. Erre kerül a töltelék. A kisebbik tésztacipóból tésztarudakat sodrunk, és rácsosan a töltelékre rakosgatjuk. Az előmelegedett sütőben kb. 35 perc alatt készre sütjük. Miután kihűlt, porcukorral megszórjuk a tetejét, kockákra vágva tálaljuk.

Juhtúrós tekercs



Hozzávalók 96 db-hoz:
a tésztához:
5 dl tej
5 dkg friss élesztő
1 csapott evőkanál cukor
1 dl olaj
80 dkg liszt
1 teáskanál só
a töltelékhez:
25 dkg juhtúró
10 dkg vaj
3 tojássárgája
1 teáskanál só


A tejet meglangyosítjuk, kb. 1,5 dl-ben feloldjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni. Közben a maradék tejet a dagasztógép táljába öntjük, hozzáadjuk az olajat, rászitáljuk a lisztet, és hozzáadjuk a sót is. Amikor az élesztő felfutott, azt is a tészta hozzávalóihoz adjuk, majd a dagasztósprilállal szép, egynemű tésztává dagasztjuk. A tálból lisztezett deszkára borítjuk, finoman átgyúrjuk, majd 4 részre osztjuk. Csak addig hagyjuk a tésztacipókat kelni, amíg elkészítjük a tölteléket. Ehhez tálba tesszük a juhtúrót, villával kicsit áttörjük, hozzáadjuk a vajat és a tojássárgáját, ízesítjük pici sóval (vigyázva, mert a juhtúró is sós), és gépi habverővel simára keverjük. A tésztacipókkal külön-külön dolgozunk tovább. 1-1 cipót kb. 48x25-30 cm-es téglalappá nyújtunk, megkenjük a töltelék 1/4-ével, és viszonylag szorosan feltekerjük. 24 db 2 cm-es csigára vágjuk, és rögtön a minimuffin-tepsi mélyedéseibe rakosgatjuk. Előmelegített, 180 fokos sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük.

Tipp: Az első adag elkészítése után a tölteléket érdemes hűtőbe tenni, nehogy ellágyuljon. Amíg az első tésztacipóval dolgozunk, a többit takarjuk le, hogy ne száradjanak ki.

Gesztenyés-mogyorós golyó



Hozzávalók kb. 60 db-hoz:
20 dkg darált háztartási keksz
25 dkg gesztenyemassza
25 dkg mascarpone
5 dkg darált, sótlan, pirított mogyoró
2 evőkanál rum
10 dkg porcukor
2 evőkanál csokoládés mogyorókrém
a forgatáshoz:
cukrozatlan kakaópor
darált háztartási keksz
kókuszreszelék
darált mogyoró
darált dió
aprított vagy szeletelt mandula


Az összes hozzávalót összekeverjük, könnyen gyúrható masszává állítjuk össze. Kisebb – kb. 1,5 dkg-os – golyókat formázunk a masszából. 1/3-át cukrozatlan kakaóporba, másik 1/3-át kekszmorzsába, a maradékot pedig kókuszreszelékbe forgatjuk. Jól lehűtve tálaljuk.

Aszalt koktélparadicsom



A paradicsomot megtisztítjuk, megmossuk, kicsit le is szárogatjuk. Szép sorban az aszalógép tálcáira rakosgatjuk, és addig aszaljuk, amíg jól összefonnyadnak, de nem száradnak teljesen zörgősre. Üvegekbe rakosgatjuk, volt, ízlés szerint rozmaringot vagy fokhagymagerezdet is tehetünk mellé, illetve mindegyikbe kerül néhány szem tarka bors. Végül felöntjük olívaolajjal, majd lezárjuk az üvegeket.


Misi bácsi lenmagos pogácsája



Hozzávalók kb. 90 db-hoz:
a tésztához:
1/2 dl tej
2,5 dkg friss élesztő
60 dkg liszt
1 csapott evőkanál só
25 dkg vaj
2 tojás
3 evőkanál tejföl
a töltelékhez:
10 dkg lenmag
4–5 dkg vaj
a tetejére:
1 tojásfehérje
lenmag
reszelt trappista sajt


A tejet langyosra melegítjük, belemorzsoljuk az élesztőt, hagyjuk felfutni. A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót és elmorzsoljuk benne a vajat. Hozzáadjuk a felfutott élesztőt, a tojást és a tejfölt, és egyneművé gyúrjuk. Enyhén lisztezett deszkán 1,5-2 cm vastagra nyújtjuk, lekenjük olvasztott vajjalés megszórjuk az aprítógéppel apróra vagdalt lenmaggal. Feltekerjük, mint a bejglit, majd újra nyújtjuk. Megint feltekerjük, de most nem alulról felfelé, hanem balról jobbra haladunk a tekeréssel. Letakarjuk, és meleg helyen bő 1/2 órát kelesztjük. Lisztezett gyúrólapon jó ujjnyi vastagra nyújtjuk, lekenjük az enyhén felvert tojásfehérjével, megszórjuk lenmaggal és reszelt sajttal. Kis méretű, lisztezett pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. Előmelegített sütőben, 180 fokon 15 perc alatt készre sütjük.

Forrás: Príma konyha magazin 2011. januári szám