Vajas-sajtos teasütemény



Hozzávalók kb. 30 db-hoz:
a tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj
1 kávéskanál só
1 dl sűrű tejföl
15 dkg sajt (ementáli, füstölt, trappista vagy akár vegyesen)
1 tojássárgája
a tészta lekenéséhez:
1 tojás
a tetejére:
mák
szezámmag
lenmag
köménymag
reszelt sajt
mandulaforgács

A lisztet gyúródeszkára szitáljuk. Beledaraboljuk a hideg vajat, gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a sót, a tojássárgáját, a tejfölt, a reszelt sajtot, és szintén gyorsan dolgozva egynemű tésztává állítjuk össze. Cipóvá formáljuk, konyharuhával letakarva 10 percre hűtőbe tesszük. Leheletnyi lisztet használva gyúródeszkán finoman átgyúrjuk, és kb. 20x25 cm-es téglalappá nyújtjuk. Tetejét lekenjük az enyhén felvert tojással, villával berácsozzuk, és 1 éjszakára hideg helyre tesszük.
Másnap lisztbe forgatott derelyevágóval kb. 1,5 cm széles és 8 cm hosszú rudakra vágjuk, de kiszúróformával is szaggathatjuk, vagy kisebb kockákra is vághatjuk. Tetejüket meghintjük mákkal, szezám-, len- és/vagy köménymaggal, sajttal, mandulaforgáccsal. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, és előmelegített, 180 fokos sütőbe tesszük. 18-20 perc alatt készre sütjük.



Hótorta



Hozzávalók 21 cm átmérőjű tortához:
az alaphoz:
25 dkg darált háztartási keksz
20 dkg vaj
1 evőkanál vaníliás cukor
a rizses réteghez:
1 dkg vaj
10 dkg kerek szemű rizs
1 csipet só
2 dl víz
6 dl tej
7 dkg cukor
1 evőkanál vaníliás cukor
10 dkg kókuszreszelék
2 dkg zselatinpor
2 dl tejszín
a díszítéshez:
2–3 dl tejszín
1 evőkanál vaníliás cukor


A felolvasztott vajat elkeverjük a darált háztartási keksszel és a vaníliás cukorral, majd a kapcsos tortaformába öntjük, szépen elegyengetjük, és hűtőbe tesszük. A rizst megfuttatjuk a vajon, majd felöntjük a víz és 5 dl tej keverékével, ízesítjük pici sóval, és kis lángon puhára főzzük (nem lesz tejberizs sűrűségű, de nem baj, ilyen hígnak kell lennie). A tűzről levéve elkeverjük benne a vaníliás cukrot, a cukrot és a kókuszreszeléket, majd hagyjuk kihűlni. A maradék 1 dl tejben elkeverjük a zselatint, majd addig melegítjük, amíg fel nem oldódik (de forralni nem szabad). Kevergetve kicsit hűlni hagyjuk, majd a rizshez vegyítjük. A tejszínből kemény habot verünk, és óvatosan a zselatinos rizsbe forgatjuk. A kekszes alapra halmozzuk, és 1 éjszakára hűtőbe rakjuk.
Másnap eltávolítjuk róla a tortagyűrűt, és a tejszínből vaníliás cukorral felvert kemény habbal díszítjük (bevonjuk vele, majd a tetejét külön díszítjük, plusz karácsony alkalmából kerülhetnek az oldalára és a tetejére saját készítésű mandulás fenyők is).

Pepperkake - norvég karácsonyi keksz



Hozzávalók:
a tésztához:
25 dkg vaj
12,5 dkg méz
1,5 dl tejszín
20 dkg porcukor
50 dkg liszt
2 teáskanál szódabikarbóna
1/2 teáskanál őrölt fekete bors
2 teáskanál őrölt fahéj
1/2 teáskanál őrölt gyömbér
1/2 teáskanál őrölt szegfűszeg
1/2 teáskanál őrölt kardamom
az írókához:
1 tojásfehérje
20 dkg porcukor
1 evőkanál étkezési keményítő
1 teáskanál citromlé


A vajat, a porcukrot, a tejszínt és a mézet nagyobb lábasban melegíteni kezdjük, de csak addig, amíg a porcukor és a vaj teljesen fel nem oldódik, egynemű folyadékot nem kapunk. A tűzről levéve hagyjuk kihűlni. Hozzáadjuk a szódabikarbónával elvegyített, átszitált lisztet és a fűszereket, és fakanállal szép egyneművé keverjük/dolgozzuk. Viszonylag lágy tésztát kell kapnunk, amit a lábasban folpakkal letakarva 1 éjszakára hűtőbe teszünk.
Másnap 1/2 órával a sütés előtt kivesszük, finoman átgyúrjuk. 2 részre osztjuk, külön-külön elnyújtjuk (3-4 mm vékonyra), majd kiszúróformákat használva szaggatjuk. Nagy részét csak így, simán rakosgatjuk sütőpapírral bélelt tepsire, néhány virág alakú keksz tetejét pedig tök- és napraforgómaggal rakjuk ki, így kerülnek a sütőlapra. Előmelegített, 175 fokos sütőben kb. 10 perc alatt szép barnára, készre sütjük.
Az írókához a tojásfehérjét félkemény habbá verjük, majd fokozatosan hozzászitáljuk az étkezési keményítővel elkevert porcukrot és hozzáöntjük a citromlevet. Ha túl sűrű lenne, kevés vízzel hígítjuk, sűrűn folyós masszának kell lennie, amivel díszítjük a mézesek tetejét. Ha nagyobb felületet akarunk bevonni a mázzal, akkor valamennyit vegyünk el belőle, és hígítsuk tovább kevés vízzel. A kekszeket a máz teljes dermedése után kínáljuk.


Sültalmalikőr



Hozzávalók 5-6 dl-hez:
5 savanykás alma
10 evőkanál barna cukor
1 csomag fahéjrúd
1 csomag csillagánizs
1 l almapálinka


Az almát alaposan megtisztítjuk, hámozás nélkül félbevágjuk, eltávolítjuk a magházat, majd a gyümölcsöt cikkekre vágjuk. Sütőpapírral bélelt nagy tepsire rendezzük, rászórjuk a cukrot, és ízesítjük a fűszerekkel. Előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 1/2 óráig sütjük. Hagyjuk hűlni, majd nagyobb befőttesüvegbe rakosgatjuk/kanalazzuk. Felöntjük az almapálinkával, lezárjuk. Naponta egyszer megkeverve 2 hétig hagyjuk érni. A 2 hét elteltével leszűrjük, üvegekbe töltjük.

Főtt-sült pogácsa



Hozzávalók kb. 100 db-hoz:
a tésztához:
4 dl tej
16 dkg vaj
32 dkg liszt

6 tojás
16 dkg trappista sajt
a tetejére:
1 tojás


Az égetett tésztához forráspontig hevítjük a tejet a vajjal. Hozzáadjuk a lisztet és a sót, majd addig főzzük kis lángon, amíg elválik az edény falától. Hűlni hagyjuk. Amikor már csak alig langyos, gépi habverővel egyesével elkeverjük benne a tojásokat, végül hozzáadjuk a nagy lyukú reszelőn lereszelt sajtot is, és ezzel is elkeverjük. Szép, egynemű tésztát kell kapnunk. Nagy tepsit sütőpapírral bélelünk, majd vizezett kézzel diónyi gombócokat formázunk a tésztamasszából, és nem túl szorosan a tepsire rakosgatjuk. A tetejüket megkenjük a felvert tojással, majd előmelegített, kb. 210 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük.


Kavart tészta



Hozzávalók kb. 26x34 cm-es, magas falú tepsihez:
5 tojás
45 dkg cukor
20 dkg sertészsír
3 dl tej
50 dkg liszt
1 csomag (12 g) sütőpor
1 (bio)citrom
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
2 marék dióbél


A tojássárgáját elkeverjük a cukorral (ekkora mennyiségű cukorral csak morzsalékosra tudjuk keverni, nem a szokásos habosra-krémesre). Hozzáadjuk a zsírt, és együtt gépi habverővel addig keverjük, amíg a cukor már alig "recseg" benne. Kis adagokban – továbbra is gépi habverővel verve – hozzáadjuk a tejet is. Beleszitáljuk és elkeverjük benne a sütőporral összeforgatott lisztet, és belereszeljük az alaposan megtisztított citrom héját is. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és óvatosan, hogy ne törjük össze, a tésztába forgatjuk. A felét a sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük. A másik felében elkeverjük a kakaót, a világos tésztára öntjük, villával márványosra mintázzuk, majd a tetejére szórjuk a durvára darabolt diót. Előmelegített, 180 fokos sütőben bő 1/2 óra alatt készre sütjük. Teljes kihűlés után kockákra vágva kínáljuk.


Kolbászhússal töltött csirkemell pongyolában



Hozzávalók kb. 10x32 cm-es őzgerincformához:
20 dkg vékony szelet húsos, füstölt szalonna
kb. 1 kg csirkemellfilé
sültcsirkefűszersó
1/2 kg darált sertéshús
2 tojás
frissen őrölt fekete bors
őrölt fűszerpaprika
őrölt kömény
5–6 gerezd fokhagyma


Az őzgerincformát kibélejük a szalonnaszeletekkel úgy, hogy a szélén is túllógjanak. A húst szeletekre vágjuk, klopfoljuk, majd beszórjuk a fűszersóval. A hússzeletekkel is kibéleljük a formát. A darált húshoz adjuk a tojást, a tisztított, zúzott fokhagymát, ízesítjük sóval, borssal, pirospaprikával és köménnyel, alaposan összekeverjük. A tölteléket a szalonnával és csirkemellel kibélelt őzgerincforma közepébe kanalazzuk, szépen elegyengetjük. A tetejére is fűszerezett mellszeletek kerülnek, végül az egészet befedjük a lelógó szalonnadarabokkal. Az őzgerincformát nagyobb tepsire fektetjük, betakarjuk alufóliával, és előmelegített, 180 fokos sütőben 1 órát sütjük a húst. A sütőből kivéve leemeljük a tepsiről, eltávolítjuk róla az alufóliát. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, és az őzgerincformából a sütőpapírra fordítjuk a húst. A sütőbe visszatéve addig hagyjuk sülni, amíg szépen meg nem pirul.
Kihűlve, hidegen gyönyörűen szeletelhető, körete lehet pl. burgonyapüré és savanyúság.



Mandulás fenyő



Hozzávalók:
1 tojásfehérje
35 dkg porcukor
néhány csepp mandulaaroma
néhány csepp zöld ételfesték (ha színtelen aromát használunk)
az írókához:
1 tojásfehérje
20 dkg porcukor
1 teáskanál étkezési keményítő
a díszítéshez:
színes szórócukor


A fenyők alapjához a tojásfehérjét kemény habbá verjük. A porcukrot hozzászitáljuk, óvatosan összekeverjük, közben hozzáadjuk az aromát is (és az ételfestéket, ha színtelen aromát használunk). Kézzel egynemű masszává állítjuk össze. Kisebb adagokban gyúródeszkán elnyújtjuk kb. 1/2 cm vastagra, majd fenyő alakú kiszúróval kiszaggatjuk. A kis fenyőket sütőpapírral bélelt tálcára rakosgatjuk, majd néhány órára hűtőbe tesszük. Az írókához felverjük a tojásfehérjét, majd hozzászitáljuk a keményítővel elkevert porcukrot. A porcukor mennyisége a fehérjétől függ, nem biztos, hogy a teljes menyiség kell hozzá. Az íróka akkor jó, ha sűrűn folyós. A lehűlt és kissé megdermedt fenyőket írókával mintázzuk, majd rögtön megszórjuk színes cukorral, és csúcsdíszként 1-1 csillag vagy virág kerül rájuk írókával rögzítve. Néhány óra alatt készre száradnak, ezután fogyasztható vagy eltehető későbbi díszítéshez.

Tipp: a képeken látható fenyők 4 cm magas kiszúróformával készültek.


Ropogós csokoládés őzgerinc



Hozzávalók kb. 10x32 cm-es őzgerincformához:
20 dkg szezámmag
2 evőkanál víz
5 evőkanál cukor
25 dkg vaj
20 dkg étcsokoládé (55%-os)
5 evőkanál méz
20 dkg dió
10 dkg mézes puffasztott búzapehely


A szezámmagot zsiradék hozzáadása nélkül, teflon serpenyőben szárazon megpirítjuk. A cukorból és a vízből sűrű karamellt főzünk. Hozzáadjuk a vajat, a csokoládét, a mézet, és kis lángon, folytonos keverés mellett egyneművé főzzük. A tűzről lehúzva hozzáadjuk a szezámmagot, a durvára darabolt diót és a búzapelyhet, elkeverjük. Az őzgerincformát folpakkal béleljük, beleöntjük a meleg masszát, majd miután kihűlt, a lelógó folpakkal betakarva 1 éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap kiborítjuk a formából, eltávolítjuk a folpakot, és a ropogóst vékony szeletekre vágva tálaljuk.

Szilvesztersütemény



Hozzávalók 80-90 db-hoz:
50 dkg liszt
1 csomag (12 g) sütőpor
20 dkg sertészsír
25 dkg porcukor
1 evőkanál vaníliás cukor
2 tojás
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
sárgabaracklekvár



A lisztet elvegyítjük a sütőporral, átszitáljuk. Elmorzsoljuk benne a zsírt, hozzáadjuk a porcukrot és a vaníliás cukrot, majd a tojást is hozzáadva egynemű tésztává gyúrjuk össze. 2 részre osztjuk, az egyikhez hozzáadjuk az átszitált kakaót, összegyúrjuk, és a 2 tésztacipót külön-külön folpakba csomagolva 1/2 órára hűtőbe tesszük. A tésztacipókat a hűtőből kivéve külön-külön 2-3 mm vastagra nyújtjuk, 4 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. Előmelegített, 180 fokos sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük. Miután kihűltek, a világos korongokat megkenjük házi sárgabaracklekvárral, és összeragasztjuk 1-1 kakaós koronggal. Porcukorral meghintve tálaljuk.


Hósipka



Hozzávalók:
3 tojás
30 dkg porcukor
30 dkg kókuszreszelék
15 dkg vaj
3 evőkanál sárgabaracklekvár
1/2 dl rum
50 dkg darált háztartási keksz
meggy(befőtt)


A tojásfehérjéket habbá verjük, majd hozzászitáljuk a porcukor felét, és hozzáadjuk a kókuszreszeléket is. A vajat habosra keverjük a porcukor másik felével. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a lekvárt, a rumot és a darált kekszet. Citromfacsaró belsejét megvizezzük, félig megtömjük/megtöltjük a kókuszos masszával. 1 szem meggyet teszünk rá, és befedjük kekszes masszával. Óvatosan kiütögetjük a formából, amit minden töltés előtt vizezni kell.


Milánói leves



Hozzávalók:
kb. 10 dkg vaj
2 evőkanál liszt
1 l házi, sűrű paradicsomlé
húsleves
25 dkg makaróni
20–25 dkg főtt sonka
1 vöröshagyma

frissen őrölt fekete bors
zellerzöld
cukor
vörösbor (elhagyható)
trappista sajt (elhagyható)


Nagy lábasban felhevítjük a vajat, hozzáadjuk a lisztet, és világos rántást készítünk. Felengedjük a paradicsomlével és forró húslevessel. Felforraljuk, hozzáadjuk az apróra tördelt tésztát és a kockákra vágott sonkát, a megtisztított hagymát, a zellerzöldet, és ízesítjük kevéske cukorral. Lassú tűzön főzzük, amíg a tészta meg nem puhul. Amikor a leves elkészült, kivesszük belőle a hagymát és a zellerzöldet, utánízesítjük, és tálaljuk.

Tipp: ízlés szerint a főzés végén kerülhet bele kevés vörösbor is, és tálalhatjuk reszelt sajttal.

Majonézes vitaminsaláta – cole slaw



Hozzávalók:
1 közepes káposzta
5–6 (kb. 70 dkg) sárgarépa
2 evőkanál só
kb. 20 evőkanál majonéz
őrölt fehér bors
1 evőkanál méz
1 evőkanál ecetes torma
petrezselyemzöld


A káposztát megtisztítjuk, külső, foltos leveleit eltávolítjuk, majd éles késsel vékonyan felszeleteljük. Megtisztítjuk a sárgarépát is, meghámozzuk, majd legyaluljuk. A két zöldségfélét összekeverjük, besózzuk, és hagyjuk állni kb. 1,5 órán át. Ezután hideg vízzel leöblítjük, jól kinyomkodjuk. Az öntethez összekeverjük a majonézt, a mézet, az ecetes tormát és a felaprított petrezselyemzöldet, ízesítjük fehér borssal. A répás káposztát az öntetbe forgtjuk, jól lehűtve tálaljuk.


Gesztenyés-krémlikőrös tiramisu



Hozzávalók:
babapiskóta (kb. 40 db)
1 dl kávé
1 dl krémlikőr
25 dkg gesztenyemassza
25 dkg mascarpone
4 dl tejszín
1 evőkanál vaníliás cukor
1 csomag (10 g) habfixáló
a tetejére:
cukrozatlan kakaópor


Mélyebb jénaiba szorosan lerakunk 1 sor babapiskótát. A kihűlt kávét összekeverjük a krémlikőrrel, és az 1/3-át a piskótára locsoljuk. A gesztenyemasszát villával áttörjük, elkeverjük a mascarponével. A tejszínből kemény habot verünk, a végefelé hozzáadjuk a vaníliás cukrot és a habfixálót is. A habot finoman beleforgatjuk a gesztenyés masszába, és ennek a krémnek az 1/3-át a piskótára halmozzuk, szépen elegyengetjük. Újra piskótasor következik, likőrös kávé, krém, még 1 sor piskóta, likőrös kávé és krém. Hűtőbe tesszük dermedni, majd tálalás előtt kakaóporral megszórva díszítjük a tetejét.


Négysajtos pizza



Hozzávalók kb. 33 cm átmérőjű pizzasütő laphoz:
a tésztához:
2 dl tej
1 csipet cukor
2 dkg friss élesztő
30 dkg liszt
2 evőkanál olaj
1 csipet só
a mártáshoz:
2 evőkanál olaj
1 kisebb vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál paradicsompüré
frissen őrölt fekete bors
morzsolt rozmaring
babérlevél
morzsolt oregánó
a feltéthez:
trappista sajt
mozzarella sajt
vörös cheddar sajt
csípőspaprikás Karaván sajt


A tésztához meglangyosítjuk a tejet, kb. 1/2 dl-ben feloldjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni. A maradék langyos tejet a dagasztógép táljába öntjük, hozzáadjuk az olajat, majd rászitáljuk a lisztet, ízesítjük pici sóval. Végül a felfutott élesztőt is hozzáadva egynemű, az edény falától elváló tésztává dagasztjuk, és hagyjuk a duplájára kelni. Amikor megkelt, gyúródeszkán finoman átgyúrjuk (keveset kiveszünk a tésztagolyókhoz), majd a sütőlap méretének megfelelő körré nyújtjuk, és a sütőlapra helyezzük. Hagyjuk pihenni, közben elkészítjük a szószt. Ehhez felhevítjük az olajat, megfuttatjuk rajta a megtisztított, lereszelt vörös- és fokhagymát. Hozzáadjuk a paradicsompürét és 4 evőkanál vizet, ízesítjük a fűszerekkel, és kis lángon kb. 10 percig főzzük, majd hagyjuk kicsit hűlni. Eltávolítjuk belőle a babérlevelet, megkenjük vele a pihentetett tésztát, majd kirakjuk a cheddar-, mozzarella- és trappista-szeletekkel. A szélén elhelyezzük a négy tésztagolyót, amiket sajttal töltöttünk. A füstölt sajtot nagy lyukú reszelőn lereszeljük, a tészta szélét körben megszórjuk vele. Előmelegített, 210 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük.


Isteni almás krémes



Hozzávalók 27x38 cm-es tepsihez:
a tésztához:
40 dkg liszt
1 csomag (12 g) sütőpor
15 dkg porcukor
1 evőkanál vaníliás cukor
20 dkg vaj
2 tojássárgája
2 evőkanál tejföl
az almás töltelékhez:
1,5 kg savanykás alma
1 csapott kávéskanál őrölt fahéj
1 evőkanál cukor
1–2 evőkanál darált háztartási keksz
a vaníliás krémhez:
2 tojás
2 evőkanál cukor
1 evőkanál vaníliás cukor
2 púpozott evőkanál liszt
3 dl tej
15 dkg vaj
10 dkg porcukor
a tetejére:
porcukor


Összeállítjuk a tésztát: a lisztet elvegyítjük a sütőporral, gyúródeszkára szitáljuk, hozzászitáljuk a porcukrot is. Beledaraboljuk a vajat, összemorzsoljuk, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, végül a tojássárgákkal és a tejföllel egynemű tésztává állítjuk össze. 3 részre osztjuk, folpakba csomagolva hűtőbe tesszük. Az almás töltelékhez az almát (ízlés szerint meghámozva vagy héjastól) lereszeljük, nagy lábasban a fahéjjal és a cukorral ízesítve puhára pároljuk. A lábas egyik oldalát kicsit megemelve hagyjuk, hogy a lé a lábas mélyebben lévő részében összegyűljön, teljes hűlés után a levet leöntjük, és az almához keverünk kevés kekszmorzsát. Amíg hűl az alma, elkészítjük a vaníliás krémet: a tojást elkeverjük a kétféle cukorral és a liszttel, majd a tejet is hozzáöntve, habverővel állandóan keverve, kis lángon sűrűre főzzük. A vajat kihabosítjuk a porcukorral, majd kanalanként adagolva hozzáadjuk a kihűlt főzött krémet, és gépi habverővel szép krémesre keverjük. A hűtőből kivett tésztacipókat finoman átgyúrjuk, majd újra cipóvá formázás után a tepsi méretének megfelelő nagyságúra nyújtjuk, és zsírozott, lisztezett tepsi hátulján megsütjük a 3 lapot (előmelegített, 180 fokos sütőben 13-15 perc). Miután a lapok is kihűlnek, összeállítjuk a süteményt: a tepsibe teszünk 1 lapot, ráhalmozzuk az almát, szépen elegyengetjük, erre kerül a második lap, rá a vaníliás krém, szintén elsimítva, erre pedig a harmadik lap. 1 éjszakán át hűtőben pihentetjük, másnap kockákra vágva és porcukorral meghintve tálaljuk.


Petrezselyemzöld fagyasztása



Nemrég az eszter befőz blogon találkoztam a petrezselyemzöld télire történő tartósításnak leírásával. A bejegyzésben nagyon szépen, részletesen le van írva, hogyan fagyaszthatunk aprított petrezselyemzöldet, ezt én most nem is részletezném. Viszont a megmaradó szárakat is felhasználhatjuk, mégpedig paprikába töltve és szintén lefagyasztva.


Tehát a megmaradó szárdarabokat 1-1,5 cm-es darabkákra vágjuk. Néhány paprikát kicsumázunk, és félig megtöltjük őket a felaprított petrezselyemszárral, majd egészben hagyott petrezselyemzölddel teletöltjük, kicsit bele is nyomkodva. Ezzel le is zárjuk a "tölteléket", az egészben hagyott levelektől az apró szárrészek nem tudnak kihullani a paprikákból. Télen, húslevesbe teszünk a petrezselyemzölddel töltött, fagyasztott paprikákból, a petrezselyemzöld és a paprika finom íze is belefő így a levesbe.