Aratók babgulyása



Hozzávalók 8-10 személyre:
6 evőkanál olaj
3 vöröshagyma
őrölt pirospaprika
1–1,2 kg füstölt csülök
50 dkg fehér szárazbab
3 paradicsom
4–5 zöldpaprika
6 gerezd fokhagyma

3–4 tárkonyág
1 kg burgonya
25 dkg csipetketészta


A szárazbabot a főzést megelőző este megmossuk, hideg vízbe áztatjuk. A csülköt kicsontozzuk, falatnyi darabokra vágjuk. A megtisztított vöröshagymát felaprítjuk, és a bográcsba öntött, felhevített olajon megpirítjuk. A tűzről levéve megszórjuk pirospaprikával, és rögtön felöntjük kevés vízzel. Visszatesszük a tűzre, hozzáadjuk a húst. Annyi vizet öntünk rá, amennyi éppen ellepi, és félpuhára főzzük. A bográcsba tesszük a leszűrt babot, a megtisztított és kockákra vágott paradicsomot, paprikát, a zúzott fokhagymát, a megmosott és szárról leszedett tárkonyleveleket. Ismét öntünk hozzá vizet – a főzés közben folyamatosan hozzáadott vízzel szabályozhatjuk a leves sűrűségét. A hús sósságát is figyelembe véve ízesítjük kevés sóval. Mérsékelt lángon addig főzzük, amíg minden szinte teljesen puha nem lesz. Végül hozzáadjuk a megtisztított, meghámozott, kockákra vágott burgonyát, a csipetketésztát, és készre főzzük. Friss fehér kenyérrel tálaljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. augusztusi számában.

Juhtúrós stangli



Hozzávalók:
50 dkg liszt
1 teáskanál só
25 dkg vaj
25 dkg juhtúró
2 dl tejföl
2 tojássárgája
a tetejére:
1 tojás
őrölt kömény
6–8 dkg reszelt trappista sajt


A lisztet gyúródeszkára szitáljuk, elkeverjük benne a sót, beledaraboljuk és elmorzsoljuk benne a vajat. Hozzáadjuk a juhtúrót, a tejfölt és a tojássárgáját, és egyneművé gyúrjuk. Cipóvá formáljuk, 1/2 órát a gyúródeszkán pihentetjük. Végül jó 1/2 cm vékonyra nyújtjuk, lekenjük az enyhén felvert tojással, megszórjuk őrölt köménnyel és reszelt sajttal. Kb. 10 cm széles csíkokra, majd ezeket 1,5 cm széles rudakra szabjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a stanglikat, és előmelegített, 190 fokos sütőben 20-25 perc alatt ropogós pirosra sütjük.


Bazsalikomos-cukkinis haltekercs



Hozzávalók kb. 16 db-hoz:
1 kg fagyasztott tőkehalfilé

frissen őrölt fekete bors
citromlé
1 kis csokor bazsalikom
2 zsenge cukkini
olívaolaj


A cukkinit megmossuk, és a héját is meghagyva, hámozóval szép, vékony, hosszú szeleteket vágunk belőle. A halat felengedjük, papírtörlővel felitatjuk róla a nedvességet, majd 4-5 cm széles és kb. 10 cm hosszú szeletekre vágjuk. Ízesítjük sóval, őrölt borssal és citromlével. Mindegyikre néhány bazsalikomlevelet teszünk, feltekerjük, majd 1-1 cukkiniszelettel körbecsavarjuk. A tekercseket fogvájóval megtűzzük, és olívaolajjal meglocsolva néhány órára hűtőbe tesszük. A jól lecsepegtetett halat faszénparázs fölött körbesütjük, a sütés megkezdése után eltávolítjuk a fogvájót.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. augusztusi számában.

Meggyes túrótorta



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók 22 cm átmérőjű kapcsos tortaformához:
az alaphoz:
1 0 0   g   v a j
5 0   g   p i r í t o t t   t ö r ö k   m o g y o r ó
5 0   g   t e j c s o k o l á d é
1 0 0   g   b a b a p i s k ó t a
1 5 0   g   m a r c i p á n
a krémhez:
3 0 0   g   m e g g y
8   z s e l a t i n l a p
5 0 0   m l   t e j f ö l
2 5 0   g   t ú r ó
1 0 0   g   p o r c u k o r
1   e v ő k a n á l   v a n í l i á s   c u k o r
a tetejére:
1   c s o m a g   ( 1 0 0   g )   p i r o s   s z í n ű   g y ü m ö l c s k o c s o n y a p o r
3 0 0   m l   v í z
k ó k u s z r e s z e l é k
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

Az alaphoz késes aprítóval felaprítjuk a mogyorót, a tejcsokoládét és a babapiskótát, a marcipánt nagy lyukú reszelőn lereszeljük. A vajat habosra keverjük, majd kézzel összedolgozzuk a többi hozzávalóval. A masszát kapcsos tortaformába öntjük, belenyomkodjuk, kanál fejével simára egyengetjük.
A krémhez a meggyet megtisztítjuk, kimagvaljuk, szűrőben hagyjuk jól lecsepegni. (Ha befőttet vagy fagyasztott, felengedett meggyet használunk, akkor is alaposan csepegtessük le.) A tejfölt elkeverjük a kétféle cukorral és a burgonyanyomón áttört túróval. A zselatint hideg vízbe áztatjuk, majd kevés forró vízben feloldjuk. A krémből néhány kanálnyit hozzáadunk, elkeverjük, és a túrókrémbe dolgozzuk. Óvatosan beleforgajuk a meggyet, végül a tortaformába öntjük, a tetejét elsimítjuk, és néhány órára hűtőbe tesszük.
A gyümölcskocsonyaporból a tasakon lévő utasítás szerint zselét készítünk, bevonjuk vele a torta tetejét, majd 1 éjszakán át hűtőben dermesztjük. Másnap óvatosan eltávolítjuk a tortakarimát, és a torta szélét körben megszórjuk kevés kókuszreszelékkel.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. augusztusi számában.

Csípős kukoricaleves



Hozzávalók:
2–3 evőkanál olaj
20 dkg vékony szelet húsos, füstölt szalonna
1 nagy vöröshagyma
1 kis csokor petrezselyemzöld
1–2 csilipaprika
kb. 50 dkg főtt kukorica
1,5 l húsleves
5 dl tejszín

1 evőkanál étkezési keményítő


A főtt kukoricáról levagdossuk a szemeket, a szalonnát vékony csíkokra, a vöröshagymát és a petrezselyemzöldet apróra vágjuk. A felhevített olajon megpirítjuk a szalonnacsíkokat, majd a hagymakockák hozzáadásával tovább sütjük. Belekerül a petrezselyemzöld, a felkarikázott csili és a főtt kukorica is, majd felöntjük a húslevessel és a tejszínnel. Kevéske sóval ízesítve készre főzzük. A keményítőt elkeverjük pár evőkanálnyi vízzel, és besűrítjük vele a levest. Néhány percig még főzzük, majd tálaljuk.


Vödrös savanyúság 2



Hozzávalók 10 l-es vödörhöz:
2,4 l víz
1,6 l fehérborecet
12 dkg só (nem jódozott!)
60 dkg cukor
1 csomag (20 g) egész fekete bors
1 csomag (20 g) mustármag
1 csomag (20 g) koriandermag
2 teáskanál nátrium-benzoát
2 teáskanál borkénpor


A vizet nagy lábasban melegíteni kezdjük. Szép sorban hozzáadjuk a többi hozzávalót is, és időnként megkeverve felforraljuk, pár percig kis lángon főzzük. Elzárjuk, hagyjuk teljesen kihűlni. Végül a kihűlt levet a vödörbe öntjük, ezután már lehet is belerakni az előzetesen alaposan megtisztított savanyítani valókat: uborkát, karfiolt, zöldparadicsomot, kisdinnyét, pici cukkinit, patisszont, almapaprikát, sárgarépát, gyöngyhagymát, stb. Ízlés szerint tehetünk a lébe néhány alaposan megtisztított kaporszálat, meggyfalevelet, borsikafüvet is.
A zöldségféléket folyamatosan rakhatjuk a vödörbe; miután beletettük a felöntőlébe, néhány napig naponta finoman keverjük át a vödör tartalmát, hogy a zöldségeket mindenhol érje a lé. Száraz, hűvös helyen tároljuk, kb. 1 hónapos érlelés után már fogyasztható is. Jó tanács! A vödörbe kézzel lehetőleg ne nyúljunk, ajánlott a zöldségek kiszedéséhez facsipeszt használni.


Szalámisaláta sajttal



Hozzávalók:
20 dkg szalámi
25 dkg edami sajt
35–40 dkg kígyóuborka
2 evőkanál fehérborecet

cukor
fokhagymapor
kapor
3 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál forró víz


A szalámit és az uborkát 3-4 mm vékony karikákra, majd a karikákat keskeny hasábokra vágjuk. A sajtot ugyanilyen nagyságúra daraboljuk. A kaprot megmossuk, a nedvességet leitatjuk róla, majd apróra vágjuk.
Az öntethez jól elvegyítjük az ecetet csipetnyi sóval, cukorral és fokhagymaporral, végül az olajjal és a vízzel elkeverve sűrítjük. A feldarabolt szalámit, uborkát, sajtot és az aprított kaprot az öntetbe forgatjuk. Friss vagy pirított, megvajazott kenyérrel tálaljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. júliusi számában.