Vegyes erdeigyümölcs-dzsem



Hozzávalók 5 db 320 ml-es üveghez:
50 dkg málna
50 dkg kék áfonya
50 dkg szeder
75 dkg cukor
1,8 dl frissen facsart citromlé


A gyümölcsöket külön-külön megmossuk, a málnát csak nagyon finoman/óvatosan, szűrőbe téve. Nagy lábasba tesszük, hozzáadjuk a cukrot és a citromlevet (kb. 5-6 közepes méretű citromból nyerjük ki a szükséges mennyiséget). Folyamatosan kevergetve közepes lángon felforraljuk, majd kis lángon kb. 1/2 órán át főzzük, ezalatt kissé be is sűrűsödik. Végül a csírátlanított üvegekbe szedjük, és egy másik, újságpapírral bélelt lábasba rakosgatjuk. Annyi vízzel öntjük fel, amennyi majdnem teljesen ellepi az üvegeket. A vizet felforraljuk, majd gyöngyöző forralással kb. 1/4 órán át dunsztoljuk a dzsemet. Elzárjuk alatta a lángot, és a dunsztoló vízben hagyjuk kihűlni. Kiszedjük a vízből, megtöröljük, és sötét, hűvös helyre tesszük. Ezzel a módszerrel tartósítva a dzsem 1 évig eláll.


Vaníliás cukor házilag



⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜⏜
Hozzávalók:
2   ( B o u r b o n )   v a n í l i a r ú d
k b .   5 0 0   g   f i n o m   s z e m c s é j ű   c u k o r
⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝⏝

A vaníliarudat felhasítjuk, kikaparjuk a magokat, és elkeverjük a cukorral. A vaníliahüvelyt keresztben is kettévágjuk, a cukorba rakjuk, és az egészet jól záródó üvegbe töltjük. Néhány hétig sötét, hűvös helyen hagyjuk érni.


Kecskesajtos tökfőzelék rántott csirkemellel



Hozzávalók:
a főzelékhez:
1,2–1,5 kg zsenge főzőtök

4 evőkanál olívaolaj
2–3 evőkanál fehérborecet
1 evőkanál nyírfacukor
1 kis csokor kapor
20 dkg kecskesajt
3 dl tejföl
a feltéthez:
50–60 dkg csirkemellfilé

5 dkg durumliszt
2 tojás
10–12 dkg kukoricapehely
olaj


A tököt megtisztítjuk, meghámozzuk, hosszában negyedeljük. A belső, magos rész eltávolítása után nagy lyukú reszelőn lereszeljük, sózzuk. Felhevítjük az olívaolajat, hozzáadjuk a tököt (nem kell kicsavarni). Néhány percnyi párolás után ízesítjük fehérborecettel, cukorral, felaprított kaporral, majd tovább pároljuk. Végül rámorzsoljuk a sajtot, hozzáadjuk a tejfölt, alaposan elkeverjük, hagyjuk még kicsit főni, közben szükség szerint ízesítjük még sóval, ecettel, cukorral.
A csirkemellet – nagyságtól függően – 4-5 hosszú csíkra vágjuk, sózzuk. A tojást enyhén felverjük, a kukoricapelyhet késes aprítóval nem túl apróra daraboljuk (maradhatnak benne nagyobb darabok). Az előkészített húscsíkokat megforgatjuk durumlisztben, a tojásban, végül a kukoricapehelyben. Bő, forró olajban mindet ropogósra sütjük. A sajtos tökfőzeléket a rántott csirkemellcsíkokkal tálaljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. júliusi számában.

Áfonyás-juharszirupos palacsinta



Hozzávalók:
kb. 8 palacsintához:
2 tojás

1 kávéskanál juharszirup
5 dkg vaj
1,2 dl tej
20 dkg liszt
1/2 csomag (6 g) sütőpor
15 dkg áfonya
a sütéshez:
kevés olaj
a tálaláshoz:
3–4 dkg vaj
juharszirup


A tojássárgáját ízesítjük sóval, elkeverjük a juharsziruppal és a felolvasztott, de már nem meleg vajjal. A tejet és a sütőporral elvegyített lisztet felváltva, kisebb adagokban a tojásos masszához keverjük, végül beleforgatjuk a tojásfehérjéből felvert kemény habot is (sűrű nokedlitészta állagúnak kell lennie). Kis teflonserpenyőben kevés olajat hevítünk, és a szokottnál vastagabb, kb. 11 cm átmérőjű palacsintákat sütünk a masszából úgy, hogy miután a tésztát a serpenyőbe szedjük, megszórjuk áfonyával, majd megfordítva a másik oldalát is megsütjük. A palacsintákat egymásra rétegezzük, közéjük és a torony tetejére is kis darabka vajat teszünk. A juharszirupot külön kínáljuk hozzá, de a desszert tetejét is meglocsolhatjuk vele.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. júliusi számában.

Füstölthúsos párna



Hozzávalók 45-50 db-hoz:
1 vöröshagyma
30 dkg főtt, füstölt tarja
kevés vaj
2 evőkanál tejföl
2 csomag (2x270 g) friss leveles tészta
2 tojás
mák


A töltelékhez megtisztítjuk a hagymát, és a tarjával együtt késes aprítóval felaprítjuk. Serpenyőben kevés vajat hevítünk, átpirítjuk rajta a hagymás tarját. Hűlni hagyjuk, majd elkeverjük benne a tejfölt.
A tésztalapokat kiterítjük, derelyevágóval mindkettőt 4x4 cm-es négyzetekre szabjuk. Az egyik tojást kettéválasztjuk, a fehérjét enyhén felverjük, és megkenjük vele az egyik tésztalap négyzeteinek a szélét. Ezekre a négyzetekre halmozzuk a tölteléket kis kupacokban. A másik tésztalap négyzeteivel befedjük, kézzel a széleket finoman összenyomjuk. A töltött párnákat sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. A maradék tojássárgáját és az egész tojást kissé felverjük, megkenjük vele a falatok tetejét, majd megszórjuk mákkal. Előmelegített, 210 fokos sütőben 15-20 perc alatt szép pirosra sütjük.


Vörösborban sült meggy



Hozzávalók 2-3 kis üveghez:
1,5 kg meggy (tisztítva mérve)
3 dl testes vörösbor
5–7 evőkanál barna nádcukor
1 vaníliarúd
3–5 evőkanál balzsamecet


Nagyobb tepsibe terítjük a gyümölcsöt úgy, hogy lehetőleg ne fedjék a szemek egymást. A vaníliarudat felhasítjuk, a magjait kikaparjuk és elkeverjük a vörösborban. A bort a meggyre öntjük, a vaníliarúd hüvelyét is a tepsibe helyezzük (beigazítva a meggy alá, a borba). A barna nádcukrot a meggyszemekre szórjuk, és a tepsit a 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük. Sütni kezdjük: fontos, hogy ne párolódjon, hanem süljön a meggy. 1 óra elteltével kanállal finoman átkeverjük, átforgatjuk a meggyszemeket, ekkor már szépen kezdenek ráncosodni, töppedni. Újabb 1 óra elteltével a gyümölcsre csorgatjuk a balzsamecetes öntetet, és néhány percig még együtt sütjük. (Jó minőségű, sűrű balzsamecetből kb. 3 evőkanálnyi is elég.) Végül a sütőből kivéve, azon forrón üvegekbe szedjük, a nagyon finom, kissé besűrűsödött vörösboros öntetet is rákanalazzuk. Lezárva szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni.

Tipp: Rummal tartósítva is készülhet, ehhez az üvegekbe szedett meggyet annyi rummal öntjük fel, amennyi ellepi. Lezárjuk, az üveget pár percre fejtetőre állítjuk, majd száraz dunsztba téve hagyjuk kihűlni.


Ribizlis-zabpelyhes pohárkrém



Hozzávalók 6 pohárhoz:
2 evőkanál vaj
3 evőkanál barna cukor
12 dkg zabpehely
25 dkg mascarpone
1 kis pohár (180 g) natúr joghurt
1–2 evőkanál méz
2 dl tejszín
20 dkg ribizli
finom szemcséjű cukor


A vajat serpenyőben felhevítjük, hozzáadjuk a cukrot, a zabpelyhet, és pár percig pirítjuk. Tepsibe öntjük, majd 170 fokra előmelegített sütőben 15 percig sütjük. Félidőben fakanállal átkeverjük, a sütőből kivéve hagyjuk kihűlni.
A krémhez kézi habverővel elkeverjük a mascarponét a joghurttal, közben ízesítjük a mézzel. A tejszínből kemény habot verünk, és fakanállal óvatosan a joghurtos krémbe forgatjuk.
A krémet a poharakba halmozzuk, a tetejükön elosztjuk a zabpehelymorzsát. A ribizlit megmossuk, papírtörlővel kicsit leitatjuk a nedvességet a fürtökről. Leszemezzük, finom szemcséjű cukorba forgatjuk, és a zabpehelymorzsára halmozzuk. Jól lehűtve kínáljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. júliusi számában.

Kolbászos falatka



Hozzávalók kb. 100 db-hoz:
a tésztához:
40 dkg liszt
1 csapott teáskanál só
25 dkg vaj
25 dkg túró
2 dl tejföl
a tetejére:
1 tojás
30 dkg füstölt kolbász
15 dkg trappista sajt


A lisztet gyúródeszkára szitáljuk, elkeverjük benne a sót. Beledaraboljuk és elmorzsoljuk benne a vajat, hozzáadjuk a túrót és a tejfölt, majd egynemű tésztává gyúrjuk. Lisztezett gyúródeszkán kb. 1 cm vékonyra nyújtjuk, 3 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. A pogácsák tetejét megkenjük az enyhén felvert tojással, mindegyikre teszünk 1 karika füstölt kolbászt, és megszórjuk reszelt sajttal. Előmelegített, 180 fokos sütőben szép pirosra sütjük.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. júliusi számában.

Meggyes-mandulás pite



Hozzávalók kb. 22x30 cm-es tepsihez:
a tésztához:
2 tojás
20 dkg cukor
4 dl tejföl
1 csomag (12 g) sütőpor
30 dkg liszt
néhány csepp színtelen mandulaaroma
a tetejére:
35–40 dkg meggy
10 dkg szeletelt mandula
porcukor


A meggyet megmossuk, kimagvaljuk. A tésztához nagyon habosra, krémesre keverjük a tojást a cukorral, hozzáadjuk a mandulaaromát is. Fakanállal beleforgatjuk a tejfölt és a sütőporral elkevert, átszitált lisztet. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, a tetejére szórjuk az előkészített meggyet és a mandulalapokat. Előmelegített, 180 fokos sütőben közel 1 órán keresztül sütjük. (Tűpróba!) A sütőből kivéve rácson hűlni hagyjuk. Kockákra szeletelve, tetejét kevéske porcukorral meghintve kínáljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2014. júliusi számában.

Tatár juhtúró



Hozzávalók:
20 dkg juhtúró
5 dkg vaj
őrölt fehér bors
kb. 1 dl tejszín
4 koktélparadicsom
1 zöldpaprika
1 kisebb vöröshagyma
3–4 piros retek
2–3 csemegeuborka


A juhtúrót tálba tesszük, hozzádaraboljuk a vajat, és gépi mixerrel keverni kezdjük. Annyi tejszínnel lazítjuk, hogy krémes állagú legyen, közben ízesítjük kevéske őrölt fehér borssal. A zöldségféléket megtisztítjuk, apróra daraboljuk. A tatár juhtúrót a felaprított zöldségfélékkel és magvas péksüteménnyel tálaljuk.


A recept megjelent a Kifőztük gasztomagazin 2014. júniusi számában.